I år har Spendrups fyllt vintersortimentet med både klassiker och nytänkande innovation – både alkoholfritt och med en mer påtaglig alkoholhalt. Wisby Jul från Gotlands Bryggeri kommer nu i en alkoholfri variant. Samtidigt lanseras två nya säsongsbrygder från samma bryggeri – de två dessertölen Barley Wine och Ek-porter. Grythyttan Skogsglögg förgyller vintermingel med sin bas på äpplen och svenska bär och Mariestads Strong Ale kommer i en ny tappning och nytt format.
”Jag är väldigt stolt över vårt breda julölsutbud i år. Här finns verkligen något för alla. Från lätt till tungt och från svagt till starkt. Extra glad är jag över att få presentera en av mina egna absoluta favoriter; Mariestads Strong Ale i ny skrud och lite lägre alkoholhalt. Det är ett extra kraftigt öl med balans och elegans som passar perfekt till det svenska julbordet”, säger Richard Bengtsson, chefsbryggmästare på Spendrups Bryggeri.
Här är årets nyheter:
Wisby jul alkoholfri, 0,5%, är en klassisk nordisk julöl som får en mer kryddig och brödig framtoning av mörk malt och en speciell arom av en liten andel rökmalt.
Mariestads Winter Strong Ale, alkoholhalt 6%, är en modern strong ale med fruktiga vinösa toner och en markerad men balanserad beska, som passar till stekt och grillad mat samt kraftiga efterrätter.
Ek-porter, alkoholhalt 8,5%, är en dessertöl med toner av choklad och kaffe samt vanilj från fransk ek.
Barley Wine, alkoholhalt 10%, är en vinös dessertöl, som har lagrats på ekfat under tre månader. Den bärstensfärgade drycken har en fyllig sötma med diskreta inslag av tanniner och en vinös arom som påminner om sött dessertvin och torkad frukt.
Grythyttan Skogsglögg, alkoholhalt 14,5%, har en fruktbas på äpplen och svenska bär i stället för vindruvor. Smaken beskrivs som elegant med toner av blåbär, lingon, ingefära, kanel, kryddnejlika och pomerans, med en fin balans mellan sötma och syra samt lång eftersmak av julkryddor. Spendrups Bryggeri köpte den lilla glöggfabriken och tillhörande originalrecept 2021 och i samband med det fick flaskan sin nya gröna etikett.