Påsken – en av årets största mathögtider

PUBLICERAD: 17 april 2025
UPPDATERAD: 17 april
Påsken är en av årets största mathögtider och sticker ut i jämförelse mot dagligvaruhandelns i övrigt jämna försäljning över året.

Under påsken spenderas ungefär 15 procent mer i dagligvaruhandeln jämfört med en vanlig vecka. Trots att årets inledande kvartal har präglats av en inflationsoro, lär påskfirandet i år vara fortsatt prioriterat bland konsumenterna, enligt Svensk Dagligvaruhandel.

Färsk fisk och skaldjur är den kategori som ökar mest under påsken – försäljningen stiger med 289 procent jämfört med en vanlig vecka. Konserverad fisk, som sill och ansjovis, ökar med 174 procent.

Ägg och sill hör till påskens mest köpta varor inom mejeri och packad mat. Äggpriserna brukar sjunka inför påsk, medan sillen ofta blir dyrare.

–  Under påskveckan äter svenska hushåll totalt cirka 4 000 ton ägg, vilket innebär närmare en dubblering i äggkonsumtion jämfört med en normalvecka. För första gången på flera år råder det inte brist på ägg i Sverige inför påsk och äggpriserna i mars var enligt SCB lägre än samma månad i fjol, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel.

Stora prisökningar på choklad
Försäljningen av chokladgodis är stor under påsken. Priset på choklad har dock ökat med cirka 30 procent det senaste året, främst till följd av dåliga kakaoskördar, vilket tros kunna påverka konsumtionen under årets påskhelg.

Global osäkerhet och inflationsoro kan dämpa årets försäljning, enligt Svensk Dagligvaruhandel. Samtidigt tenderar högtider att driva upp konsumtionen – även under påsken 2023 ökade försäljningen med 12 procent trots pressad ekonomi. I jämförelse med mars i fjol har prisökningstakten sett olika ut mellan de olika livsmedelsgrupperna. Det är framför allt priserna på mejeri, kaffe och fetter som fortsätter att driva upp livsmedelsinflationen – medan priserna på ägg och färsk lax har minskat med 1 respektive 7 procent jämfört med mars 2024.

Påskrapporten 2025 kan laddas ner här

Senaste nytt

Easy to Use - Reumatikerförbundet lanserar märkning för lättöppnade produkter

Förpackningarnas öppningsbarhet, men även hanterbarhet, är frågor som stötts och blötts under alla år, egentligen ända sedan konsumentförpackningar såg dagen ljus i mitten på 1900-talet. Svåröppnat har alltid varit ett gångbart ord och så är det i många fall fortfarande. Nu lanserar Reumatikerförbundet en produktmärkning för förpackningar och produkter som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Regenerativt brödprojekt: Kan en smörgås göra skillnad?

I ett nytt innovationsprojekt undersöks hur bröd kan bakas med grödor som främjar jordhälsa och biologisk mångfald – och dessutom smakar bättre.
DSC_0041

Ära – en ny osttyp från Skånemejerier och Allerum

Ära presenteras som en helt ny typ av hårdost med hög smakintensitet och toner av knäckig kola och umami.
Allerum_Ära-SE_prm

Ny trågförseglare för stora volymer från Ishida bygger på smart intelligens

Ishida Europe har introducerat en ny trågförslutare för livsmedelsindustrin, QX-800 som ger ökad kapacitet och hanterar prestanda- och effektivitetsutmaningar för trågförslutningsapplikationer. Den bygger på smart intelligens och har en kompakt design.
QX 800 close up shot of gripper arms with pots of fruitx

Läs vidare

Regenerativt brödprojekt: Kan en smörgås göra skillnad?

I ett nytt innovationsprojekt undersöks hur bröd kan bakas med grödor som främjar jordhälsa och biologisk mångfald – och dessutom smakar bättre.
DSC_0041

Fruktstund ökade elevers koncentration

Barn som fick frukt i skolan blev mer koncentrerade och engagerade – det visar Icas fruktexperiment.
icafrukt

Nytt samarbete om fossilfri mineralgödsel

Lantmännen och Arla har tecknat ett avtal om fossilfri mineralgödsel, som ska minska lantbrukets klimatavtryck.
mineralgödsel

BUBS lanseras på den amerikanska marknaden

Orkla Snacks lanserar godisvarumärket BUBS på den amerikanska marknaden under hösten 2025.
Bubs i godisskål