Martin & Servera adderar CO2e per produkt i e-handeln

PUBLICERAD: 30 oktober 2024
UPPDATERAD: 30 oktober
Kockar testar en maträtt. Foto: Joel Nilsson

Martin & Servera utökar hållbarhetsinformationen i sin e-handel med CO2-ekvivalenter per kg produkt i samarbete med Consupedia.

Alla livsmedel och drycker i Martin & Serveras e-handel poängsätts sedan tidigare efter hur klimatsmarta de är jämfört med andra livsmedelsprodukter i Consupedias databas. Nu utökas informationen med CO2-ekvivalenter per kg produkt. Även förpackningens klimatavtryck inkluderas i klimattalet, eftersom den är en del av en produkts totala klimatpåverkan.

– Det här är till stor hjälp för våra kunder. Med information om en produkts klimatavtryck i CO2-ekvivalenter kan de klimatberäkna en rätt eller en meny och på så sätt göra informationen tillgänglig även för restauranggästen, säger Irene Waldemarson, vd för Martin & Servera Restauranghandel.

Roberto Rufo Gonzalez är grundare av Consupedia, som är en av världens största databaser för hållbarhetsinformation om livsmedel:

– Det är fantastiskt roligt att Martin & Servera, Sveriges största restauranggrossist, har valt att knyta klimatvärden till sitt sortiment. Tillsammans driver vi utvecklingen mot ett hållbart livsmedelssystem, ett inköp i taget. Jag hoppas verkligen att fler följer Martin & Serveras exempel och bidrar till en mer hållbar värld, säger han.

Mer information om Martin & Serveras märkning med klimatpoäng och CO2e finns här
Läs mer om Consupedia här

Läs vidare

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894

Coops medlemmar: Priset inte avgörande för kött

Svenskt ursprung är nästan fem gånger så viktigt som priset när det ska handlas kött, enligt Coops medlemmar.
kött

Alkoholfri öl slår nytt rekord

2024 blev ett rekordår för alkoholfri öl i Sverige – och Carlsberg Sverige stod för nära 80 procent av ökningen.
Unknown

Senaste nytt

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

CandyKing presenterar vårens nyheter

CandyKings lanserar nio nya godisbitar, tre av dem kan bara plockas hos CandyKing
Pressbild1_Liggande

Tre nya premiumjuicer från God Morgon

God Morgon lanserar tre nya premiumjuicer under konceptet ”Vår finaste pressning.
master_Juice_3

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894