
Martin & Servera utökar hållbarhetsinformationen i sin e-handel med CO2-ekvivalenter per kg produkt i samarbete med Consupedia.
Alla livsmedel och drycker i Martin & Serveras e-handel poängsätts sedan tidigare efter hur klimatsmarta de är jämfört med andra livsmedelsprodukter i Consupedias databas. Nu utökas informationen med CO2-ekvivalenter per kg produkt. Även förpackningens klimatavtryck inkluderas i klimattalet, eftersom den är en del av en produkts totala klimatpåverkan.
– Det här är till stor hjälp för våra kunder. Med information om en produkts klimatavtryck i CO2-ekvivalenter kan de klimatberäkna en rätt eller en meny och på så sätt göra informationen tillgänglig även för restauranggästen, säger Irene Waldemarson, vd för Martin & Servera Restauranghandel.
Roberto Rufo Gonzalez är grundare av Consupedia, som är en av världens största databaser för hållbarhetsinformation om livsmedel:
– Det är fantastiskt roligt att Martin & Servera, Sveriges största restauranggrossist, har valt att knyta klimatvärden till sitt sortiment. Tillsammans driver vi utvecklingen mot ett hållbart livsmedelssystem, ett inköp i taget. Jag hoppas verkligen att fler följer Martin & Serveras exempel och bidrar till en mer hållbar värld, säger han.
Mer information om Martin & Serveras märkning med klimatpoäng och CO2e finns här
Läs mer om Consupedia här