Han är Ica Sveriges nya marknadschef

PUBLICERAD: 1 mars 2024
UPPDATERAD: 7 mars
Fredrik Kullberg är Ica Sveriges nya marknadschef från och med den 1 mars. Foto: Pressbild

Fredrik Kullberg tillträdde som marknadschef på Ica Sverige den 1 mars. Han kommer närmast från tjänsten som marknads- och kommunikationschef på Apotek Hjärtat.

 Fredrik Kullberg har varit anställd på Apotek Hjärtat sedan starten 2010 och har sedan dess byggt upp och lett marknadsavdelningen samt suttit i ledningsgruppen.

−Jag är väldigt glad över att Fredrik tackat ja till att leda vår marknadsorganisation. Fredrik kommer in med en bra blandning av Ica-erfarenhet genom sin roll på Apotek Hjärtat och samtidigt nya ögon och perspektiv. I Fredrik får vi en mycket kompetent och trygg ledare med stor erfarenhet och jag välkomnar honom varmt till oss på Ica Sverige, säger Magnus Stadig, tf försäljnings- och marknadsdirektör på Ica Sverige.

Fredrik Kullberg efterträder Josefin Lundmark från och med den 1 mars.

 – Det känns väldigt roligt att vara kvar i koncernen och fortsätta arbeta för detta fantastiska varumärke. Icas marknadsorganisation är i sitt eget slag och jag ser fram emot att få lära känna verksamheten och arbeta tillsammans, säger Fredrik Kullberg.

Läs vidare

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Taylors & Jones får ny ägare

Livsmedelsgruppen Evanoff Group har sålt varumärket Taylors & Jones till charkföretaget Bergslags Delikatesser i Lindesberg AB.
MA_PRM

Vinnarna på FFCR Stockholm 2025

På FFCR Stockholm 2025 utsågs de mest banbrytande lösningarna inom livsmedel, hållbarhet och teknik.
screenshot_12

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland