Lidl Sverige ska bli självförsörjande på gurka

PUBLICERAD: 26 oktober 2023
UPPDATERAD: 26 oktober
Från vänster: Juuso Mattila och Robert Stekovic, Lidl Sverige, Erik Jonuks, Agtira, och Anett Widegreen, Lidl Sverige. Foto: Pressbild

Agtira och Lidl Sverige har tecknat en avsiktsförklaring med målsättningen att göra Lidl i Sverige helt självförsörjande på svenskproducerad gurka.

Lidl Sverige har sålt Agtiras gurkor under en längre tid. Nu vill livsmedelskedjan ta nästa steg och bygga en egen odlingsanläggning tillsammans med Agtira, som därmed kommer att stå för en mycket större del av Lidl Sveriges volym av gurka.

Avsiktförklaringen omfattar en produktionsanläggning enligt upplägget Farming-as-a-Service (FaaS), där Agtira bygger och driver odlingen åt Lidl Sverige, som i sin tur köper all produktion över en längre tidsperiod.

– För Lidl Sverige är det viktigt att öka den svenska självförsörjningsgraden och stötta den lokala näringen. Idag är 30 procent av vårt grönsaksutbud från Sverige. Tillsammans med de svenskproducerade gurkorna från Agtiras anläggning kommer vi nu ytterligare kunna bredda vårt svenska varumärke Matriket, som samlar över 150 svenskproducerade varor under ett och samma varumärke. På Lidl vill vi göra det enkelt för konsumenten att välja svenskodlat, det här är ett tydligt exempel på hur vi omsätter ord i handling, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.

Placering, kapacitet och tidplan för anläggningen kommer att fastställas i ett avtal som nu ska tas fram.

– Att en så etablerad aktör av den svenska dagligvaruhandeln satsar på svensk gurka året om, innebär ett styrkebesked för Agtira som producent. Vi ser fram emot samarbetet som också blir nästa pusselbit i Agtiras kommersiella utrullning, säger Erik Jonuks, vd för Agtira.

Agtira har sedan tidigare kundanläggningar i Sundsvall, Östersund och Skellefteå, dessutom pågår uppförande av en anläggning i Haninge. Från Agtiras största anläggning i Härnösand levereras grönsaker till matvarubutiker i hela Sverige genom grossisten Greenfoods distributionsnät.

Agtira fick nyligen patent på sin egenutvecklade näringslösning av biologiska restprodukter från växt- och fiskodling. Näringslösningen minskar beroendet av externa gödselleverantörer och förväntas på sikt även kunna bli en inkomstkälla för Agtira.

Läs vidare

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894

Coops medlemmar: Priset inte avgörande för kött

Svenskt ursprung är nästan fem gånger så viktigt som priset när det ska handlas kött, enligt Coops medlemmar.
kött

Alkoholfri öl slår nytt rekord

2024 blev ett rekordår för alkoholfri öl i Sverige – och Carlsberg Sverige stod för nära 80 procent av ökningen.
Unknown

Senaste nytt

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

CandyKing presenterar vårens nyheter

CandyKings lanserar nio nya godisbitar, tre av dem kan bara plockas hos CandyKing
Pressbild1_Liggande

Tre nya premiumjuicer från God Morgon

God Morgon lanserar tre nya premiumjuicer under konceptet ”Vår finaste pressning.
master_Juice_3

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894