
Orkla Snacks har beviljats upp till 45 miljoner kronor i stöd från Naturvårdsverkets ”Klimatklivet” för att ställa om energiförsörjningen i sin fabrik i Filipstad. Hela projektet beräknas kosta 90-110 miljoner och investeringen innebär att fossil gasol ersätts med förnybara träpellets.
När projektet är fullt genomfört beräknas koldioxidutsläppen minska med nästan 6 000 ton per år.
– Det här är ett av de största klimatsteg vi tagit inom Orkla Snacks. Vi investerar själva drygt 60 miljoner i det här projektet och med det efterlängtade stödet från Klimatklivet har vi nu tillräckliga resurser för att kunna genomföra en investering av historiska mått som både minskar våra utsläpp kraftigt och framtidssäkrar fabrikens långsiktiga konkurrenskraft, säger Patrick Axzell, vd Orkla Snacks Sverige.
I Orkla Snacks fabrik i Filipstad jobbar cirka 180 medarbetare som varje dag producerar 400 000 påsar snacks, däribland OLW Cheez Doodles.
– Vi vet att både våra medarbetare, kunder och konsumenter vill ha en så hållbar produktion som möjligt och nu blir den helt fossilfri. Men det handlar inte bara om klimatet, utan också om att rusta fabriken för framtiden. Genom att investera i förnybar energi skapar vi stabilare och mer hållbara förutsättningar för produktionen på lång sikt, säger Per-Inge Eriksson, fabrikschef på Orkla Snacks i Filipstad.
I linje med vetenskapliga klimatmål
Orkla har anslutit sig till Science Based Targets initiative (SBTi), vilket innebär att koncernens klimatmål är i linje med Parisavtalets 1,5-gradersmål. Om allt går enligt plan startar installationen under 2026 och beräknas vara klar 2027.
– Vi vill visa att även stora livsmedelsvolymer kan produceras med betydligt lägre klimatpåverkan. För att vi ska nå de utsläppsminskningar som krävs i linje med klimatavtalet behövs det stora investeringar från både politiken och näringslivet. Det här projektet gör skillnad, på riktigt, säger Patrick Axzell.
Klimatklivet är Naturvårdsverkets investeringsstöd för fysiska projekt som minskar utsläppen av växthusgaser och underlättar den gröna omställningen. Sedan starten 2015 har Klimatklivet fördelat 19 miljarder kronor till över 31 500 investeringar, som på olika sätt bidrar till grön omställning.





