
Svenskarna fortsätter att hålla hårt i plånboken när de handlar mat, och bara hälften av livsmedelsproducenterna är tillbaka på samma lönsamhetsnivå som innan kostnadskrisen. Det framgår av Livsmedelsföretagens konjunkturbrev för andra kvartalet 2025.
Livsmedelsföretagens chefekonom Carl Eckerdal konstaterar att de svåra tiderna för svensk livsmedelsproduktion långt ifrån är över:
– Efter några exceptionellt tuffa år hade företagen verkligen behövt positiva signaler från konsumenterna. Men de ekonomiska hjulen snurrar inte och då håller folk igen. Förslaget om sänkt matmoms skulle kunna ge en välbehövlig skjuts till köpkraften och min bedömning är att det skulle gynna svensk livsmedelsproduktion, åtminstone tillfälligt. Men på längre sikt krävs det mer än ekonomiska tomtebloss. Våra politiker måste se till att det blir enklare och billigare att producera livsmedel i Sverige.
Importerade EMV-produkter ökar snabbt
De importerade EMV-alternativen tar alltmer plats på butikshyllorna. Enligt en bedömning från Livsmedelsföretagens medlemmar står importerade EMV-alternativ idag för hälften av det totala EMV -utbudet.
– Flera av våra medlemmar producerar EMV åt handeln men med lägre lönsamhet. Som EMV-producent är man lätt utbytbar och i vissa fall bidrar man till att konkurrera ut sina egna varumärken. Svenskproducerad EMV är alltså något av ett tveeggat svärd för livsmedelsindustrin, men importerad EMV har inga som helst fördelar för vare sig våra medlemmar eller för svensk livsmedelsproduktion, säger Carl Eckerdal.
Exporten blir allt viktigare
I takt med att den inhemska försäljningen minskar, ökar betydelsen av export. 47 procent av Livsmedelsföretagens medlemmar uppger att exportens andel av deras totala produktion har vuxit de senaste tre åren. För 40 procent av företagen är dock lönsamheten på exportaffären lägre än på den inhemska.
– För många företag som ännu inte kommit upp i några försvarliga volymer, och där exportmarknaden kanske är splittrad till många olika länder, så äter höga transportkostnader upp en stor del av lönsamheten. Det är ett svårlösligt dilemma för en bransch som exporterar produkter med en genomsnittligt låg förädlingsgrad, säger Carl Eckerdal.
På frågan om vilka exportfrämjande åtgärder som företagen önskar från staten, anger 6 av 10 en utökad satsning på Try Swedish inom ramen för Business Swedens arbete. Fyra av tio företag vill ha mer stöd från regeringen och relevanta myndigheter när det gäller exporttillstånd och exportintyg, medan 17 procent efterlyser fler handelsdelegationer med regeringsföreträdare.
Läs hela konjunkturbrevet kan läsas här







