Löfbergs kafferester blir odlingsjord

PUBLICERAD: 25 mars 2025
UPPDATERAD: 25 mars
Kaffejord är en torvfri krukväxtjord av bortsorterade kaffebönor från Löfbergs kafferosteri. Foto: Pressbild

Löfbergs och Weibulls lanserar Kaffejord. Genom att använda bortsorterade bönor från Löfbergs kafferosteri skapas en helt torvfri krukväxtjord, som kan användas såväl inom- som utomhus.

Evergreen Garden Care, som äger Weibulls, och Löfbergs startade 2021 ett pilotprojekt där nio ton kafferester testades för att skapa en odlingsjord. Kaffebönor som av olika anledningar sorterats bort i Löfbergs produktion komposteras i drygt ett år på Econova Recyclings anläggning i Karlstad. Med Weibulls receptur blir de sedan till krukväxtjord och koldioxiden binds tillbaka i jorden i stället för att släppas ut i atmosfären. Under 2024 användes totalt 106 ton kafferester för att producera kaffejorden.

– Vi har lyckats få ner vårt svinn till 0,32 procent, och kaffejorden är ett bra exempel på att det går att använda de rester som ändå uppstår på ett smart och cirkulärt sätt. Det knyter ihop kretsloppet, och nu hoppas vi att fler kafferosterier hakar på så att vi kan minska svinnet i branschen ännu mer, säger Lena Rodin, marknadschef på Löfbergs.

En torvfri jord för framtiden
Våtmarker som bildar torv spelar en viktig roll för klimatet eftersom torv innehåller stora mängder kol. Torv är idag en viktig komponent i alla typer av odlingsjord och Evergreen Garden Care med Weibulls i spetsen letar konstant efter nya mer miljövänliga råvaror, som kan ersätta torven. Kafferester visar sig fungera utmärkt – ett organiskt material, med rätt mängd näring.

– På sikt är vår målsättning att lämna torven bakom oss och sträva mot ett helt torvfritt sortiment. Vi utvärderar kontinuerligt olika alternativa material för att ersätta torven och kaffebönor visar sig vara en utmärkt ersättare. Det känns fantastiskt att presentera en kaffejord tillsammans med Löfbergs. Detta är en produkt som vi önskar verkligen ska skapa odlarglädje och inspiration, säger Cecilia Wolf, marknadschef på Evergreen Garden Care.

Jorden finns tillgänglig i Granngårdens butiker samt på Weibulls hemsida.

Senaste nytt

Årets Livsmedelsexportör 2025: ”Vinnarskalle”

Godistillverkaren BUBS belönades med priset Årets Livsmedelsexportör 2025, som delades ut på Livsmedelsföretagens branschträff Matdagen.
_DSC8251-2

Självplock är hetare än någonsin

Självplock och hyperpersonifiering är några av de starkaste mattrenderna just nu, enligt rapporten Greenfood Insights #4.
Skärmavbild 2025-04-23 kl. 09.22.11

DelMat AB har en ny ägare

Färdigmatsföretaget DelMat AB i Hällefors har förvärvats av Sid Roject AB, som ägs av Peter Johansson.
Peter_Johansson_V2A2059

Ny ordförande för Kooperativa Förbundet

Kerstin Wallentin valdes till ny ordförande för KF vid årsstämman 23 april. Hon efterträder Lars Ericsson.
coop (kopia)

Läs vidare

Årets sommarglassbåt: En svalkande sommarbris

SIA Glass lanserar Årets Sommarglassbåt och en helt ny Glassbåtskollektion för en dag på stranden.
Pressmeddelande.sommarkampanj

Arvid Nordquist hyllar biologisk mångfald

Arvid Nordquists Sommarkaffe 2025 är en hyllning till Rainforest Alliances arbete för hållbar odling och biologisk mångfald.
ARVI_005_Sommarkaffe_700x350px

Pippis klippta spaghetti från Kungsörnen

I samband med Pippi Långstrumps 80-årsdag lanserar Kungsörnen Pippi Klippt spaghetti med kortare koktid.
spagetti

Carlsberg Sverige lanserar elektrisk öl

Carlsberg Sverige lyfter fram den utökade satsningen på elektrifierade transporter med lanseringen av en "elektrisk" öl.
03_PhoneCan_16x9_LinkedIn