Hon ska utveckla Cloettas IR och kommunikation

PUBLICERAD: 23 januari 2024
UPPDATERAD: 23 januari
Laura Lindholm har utsetts till Director, IR and Communications på Cloetta. Foto: Pressbild

Laura Lindholm har rekryterats för att utveckla och driva Cloettas investerarrelationer (IR), företagskommunikation och medierelationer. Hennes titel är Director, IR and Communications.

Laura Lindholm kommer närmast från en roll som senior rådgivare vid kommunikationsbyrån Milton. Hon har mer än 15 års erfarenhet från både intern och extern rådgivning inom såväl ekonomi- och finansfunktioner, som företagskommunikation från bland andra Nestlé, Outokumpu och Munksjö. Hon har även haft flera roller på globala börsbolag med ansvar för att bygga och utveckla funktioner inom investerarrelationer, företagskommunikation och medierelationer, områden som hon kommer att bygga och vidareutveckla på Cloetta.

– Jag är väldigt glad att välkomna Laura till Cloetta. Hon tillför en stor mängd relevant bransch- och kommunikationserfarenhet som hon kommer dra nytta av för att utveckla vår IR- och kommunikationsstrategi, säger Frans Rydén, CFO på Cloetta.

Laura Lindholm säger att hon har följt Cloetta under en lång tid och är stolt över att få vara en del av nästa fas i utvecklingen av bolaget. Hon kommer att rapportera till CFO Frans Rydén och tillträder tjänsten under januari 2024.

Läs vidare

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894

Coops medlemmar: Priset inte avgörande för kött

Svenskt ursprung är nästan fem gånger så viktigt som priset när det ska handlas kött, enligt Coops medlemmar.
kött

Alkoholfri öl slår nytt rekord

2024 blev ett rekordår för alkoholfri öl i Sverige – och Carlsberg Sverige stod för nära 80 procent av ökningen.
Unknown

Senaste nytt

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

CandyKing presenterar vårens nyheter

CandyKings lanserar nio nya godisbitar, tre av dem kan bara plockas hos CandyKing
Pressbild1_Liggande

Tre nya premiumjuicer från God Morgon

God Morgon lanserar tre nya premiumjuicer under konceptet ”Vår finaste pressning.
master_Juice_3

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894