Över 30 procent av Coops transporter inom Sverige går på räls. Nu har Coop-tåget växlat in på sin nya rutt till Eskilstuna och Coops nya varuterminal för landets mer än 800 Coop-butiker.
Coop investerar i en ny högautomatiserad varuterminal och logistiklösning utanför Eskilstuna. Verksamheten är igång och med en stegvis upptrappning får allt fler Coop-butiker leveranser från det nya lagret. Nu tas ytterligare ett steg i och med att Coops godståg börjar ankomma till den nya terminalen.
– I snart 15 år har Coop kört mat på tåg som ett led av vårt hållbarhetsarbete. Det är ett klimat- och resurseffektivt sätt att transportera varor som passar väl in i vår transportmix. När vi sökte rätt plats för att bygga Coops nya varuterminal var tillgången till tågräls en förutsättning för att välja platsen. Nu kan vi köra det eldrivna tåget ända fram till på- och avlastning och ytterligare minska klimatavtrycket från våra transporter, säger Peter Rosendahl, transportchef på Coop Logistik.
Nu ankommer ett av de två Coop-tågen dagligen till Eskilstuna, medan det andra tåget ligger kvar på sträckan Malmö-Bro (där en av nuvarande terminaler ligger). I takt med att fler butiker får varor från terminalen i Eskilstuna kommer mer gods dit med tåg. Innan sommaren kommer Coop-tågen helt att ha lagt om rutten till att köra Malmö-Eskilstuna.
Coop arbetar för att ställa om samtliga transporter till fossilfria bränslen. I dagsläget går över 30 procent av Coops transporter inom Sverige på tåg.
– Vilken mix av bränslen och teknik vi ska ha på morgondagens transporter är en strategisk viktig fråga för oss. Transporterna ska vara både tids- och kostnadseffektiva och med så låg klimatpåverkan som möjligt. Vi har långväga transporter och i bostadsmiljö. Det vi vet med säkerhet är att Coop ska ställa om till fossilfria transporter där vi fortsatt vill ha tåget som en central, säger Peter Rosendahl, transportchef på Coop Logistik.
Enligt Coop ersätter tågtransporterna närmare 17 000 lastbilstransporter, motsvarande utsläpp av koldioxid med 9 600 ton eller 20 procent av den klimatpåverkan Coop mäter och rapporterar varje år.