Årets Glögg från Saturnus: Frostbär

PUBLICERAD: 23 september 2022
UPPDATERAD: 21 februari


Årets Glögg från Saturnus är en alkoholfri vitvinsglögg som kombinerar klassiska glöggsmaker med bär från den nordiska naturen. Havtorn och rönnbär smakar bäst om de skördas efter den första frosten och glöggen har därför fått namnet Frostbär.

Kombinationen av det avalkoholiserade vinet, glöggkryddorna och bärens olika karaktärer gör att glöggen passar till julens tilltugg, såsom ostar och pepparkakor. Den kan både drickas varm och kall och även användas i drinkar.

Frostbär kommer i en specialdesignad flaska om 50 cl och finns i dagligvaruhandeln från och med slutet av oktober. Samtidigt gör förra årets glögg Vintermojito come back även i år. Vintermojito sålde slut redan innan först advent i fjol men i år lovar Saturnus en större produktion. Rekommenderat cirkapris på Frostbär respektive Vintermojito är 35 kronor.

Läs vidare

Zeta laddar upp med glutenfritt

Zeta lanserar ett nytt sortiment av glutenfria produkter – pinsa- och pizzabottnar, pasta och italienska brödklassiker.
ZetaGlutenfri_mynewsdesk

Lekfullt och nostalgiskt – glassnyheter från SIA Glass

Lekfullhet, nostalgi och hantverk står i fokus när SIA Glass presenterar årets glassnyheter.
Pippi-Krumelur

Färdigblandad premiumrom och cola i burk

Planteray Rum lanserar sin första färdigblandade cocktail: Planteray Rum & Cola.
Planteray_2_grund

Granarolo tar pizzamozzarella till Sverige

Granarolo utökar sitt sortiment med en pizzamozzarella i tre varianter: hel bit, riven och kuber.
Unknown-1

Senaste nytt

Svensk Dagligvaruhandel: Fyra förslag för lägre matpriser

Svensk Dagligvaruhandel föreslår lättnader för butiksetableringar, sänkta arbetsgivaravgifter för unga och minskad regelbörda.
SvDH_Karin Brynell_foto Roberth Björk

Svenskmärkning stärker organisationen

Marcus Thollin har tillträtt den nya tjänsten som kundansvarig på Svenskmärkning, som står bakom Från Sverige-märkningen.
Marcus_Thollin_Mynewsdesk_1920x1080 kopiera

Berte Qvarn satsar på att stärka Sveriges havreexport

Berte Qvarn deltar i kampanjen Sustainable Oats from Europe, som ska lyfta fram europeisk havre på viktiga marknader i Asien.
Pressbild Havre Lantmännen LantbrukJohan Olsson

Gårdsfisk tar in 50 miljoner – ska expandera produktionen

Gårdsfisk har säkrat 50 miljoner i en investeringsrunda. Pengarna ska bl a användas för att lansera fler konsumentprodukter.
Gårdsfisk_HatchBlue_Industrifonden