Arvid Nordquist Sommarkaffe firar 10 år

PUBLICERAD: 20 april 2022
UPPDATERAD: 21 februari


Nu finns årets limiterade upplaga av Arvid Nordquist Sommar i butik, ett mellanmörkt rostat bryggkaffe med en balanserat syrlig smak av hallon och fyllig eftersmak med ton av karamell.

Utifrån drömmen om hur sommaren ska smaka i en kaffekopp lanserade Arvid Nordquist sitt första sommarkaffe 2013. Det visade sig vara ett vinnande drag och nu släpps Arvid Nordquist Sommarkaffe för tionde gången i ordningen med en unik blend av 100 procent hållbart certifierade arabicabönor i en sommarblommig, specialdesignad förpackning.

”Årets Sommarkaffe 2022 är mellanmörkt rostat, och har en balanserat syrlig smak av hallon och fyllig eftersmak med ton av karamell, perfekt för sommarens alla fika-stunder eller varför inte att ge bort som present”, berättar Rosemarie Zellquist, Nordic Brand Manager på Arvid Nordquist.

Sommarkaffet finns i butik från och med v.16 och så länge lagret räcker. Som alltid är allt kaffe från Arvid Nordquist 100 procent hållbart certifierat, klimatkompenserat och rostat fossilfritt på  rosteriet i Solna.

 

Senaste nytt

DelMat AB har en ny ägare

Färdigmatsföretaget DelMat AB i Hällefors har förvärvats av Sid Roject AB, som ägs av Peter Johansson.
Peter_Johansson_V2A2059

Ny ordförande för Kooperativa Förbundet

Kerstin Wallentin valdes till ny ordförande för KF vid årsstämman 23 april. Hon efterträder Lars Ericsson.
coop (kopia)

Mondelēz Sveriges chokladprodukter krymper

Mondelēz Sverige minskar vikten på ett antal produkter för varumärkena Marabou, Daim, Aladdin och Paradis.
25_6555_Marabou_Mjolkchoklad_160g_bar

Rekorddåliga matvanor i Gen Z

Unga svenskar har alarmerande osunda matvanor, enligt en ny undersökning från Picadeli.
Picadeli 1

Läs vidare

Årets sommarglassbåt: En svalkande sommarbris

SIA Glass lanserar Årets Sommarglassbåt och en helt ny Glassbåtskollektion för en dag på stranden.
Pressmeddelande.sommarkampanj

Arvid Nordquist hyllar biologisk mångfald

Arvid Nordquists Sommarkaffe 2025 är en hyllning till Rainforest Alliances arbete för hållbar odling och biologisk mångfald.
ARVI_005_Sommarkaffe_700x350px

Pippis klippta spaghetti från Kungsörnen

I samband med Pippi Långstrumps 80-årsdag lanserar Kungsörnen Pippi Klippt spaghetti med kortare koktid.
spagetti

Carlsberg Sverige lanserar elektrisk öl

Carlsberg Sverige lyfter fram den utökade satsningen på elektrifierade transporter med lanseringen av en "elektrisk" öl.
03_PhoneCan_16x9_LinkedIn