Friggs introducerar kallt vitaminberikat te i tre friska smaker!

PUBLICERAD: 13 september 2021
UPPDATERAD: 21 februari


Att ta sig en kopp te är för många en avslappnande stund som gör gott för kropp och själ. De senaste åren har efterfrågan av kalla, vitaminberikade drycker ökat. Med bakgrund av detta utökar nu Friggs sitt sortiment med tre vitaminberikade teer som bryggs i kallt vatten (Cold Brew Teas) och fortsätter på så sätt att positionera sig inom hälsotesegmentet.

“Vi är stolta över att ha tagit fram en helt ny typ av te, som inte bara är berikad med viktiga vitaminer och mineraler, utan som också effektivt släcker törsten under träningspasset eller varma dagar” säger Jenny Alm, Nordic Innovation Manager på Midsona. “Det här är ett helt nytt koncept för Friggs –men ett innovativt steg som faller sig helt naturligt för oss att ta, eftersom vi länge har varit pionjärer inom teer i Sverige”.

Cold Brew Tea Immune är ett grönt te med frisk smak av apelsin & ingefära och är berikad med vitamin C och zink –zink bidrar till immunsystemets normala funktion, och vitamin C bidrar till att minska trötthet och utmattning.

Cold Brew Tea Refresh är ett örtte med en uppiggande smak av gurka och mynta, berikad med vitamin C, biotin och zink. Vitamin C bidrar till att minska trötthet och utmattning, zink bidrar till normal kognitiv funktion och biotin bidrar till nervsystemets normala funktion.

Cold Brew Tea Balance är ett grönt te med somrig smak av fläder och hallon som är berikat med biotin, selen och zink. Zink bidrar till att skydda cellerna mot oxidativ stress, selen bidrar till immunsystemets normala funktion och biotin bidrar till nervsystemets normala funktion.

Finns på ICA, Coop och Axfood från v. 33

 

Läs vidare

Nya funktionella havredrycker från Fazer Aito

Fazer Aito Boost är en ny kategori funktionella havredrycker, som kommer i de två smakerna hallon och mango.
boost

Sju höstnyheter från CandyKing

Fruktigt, salt och segt är utmärkande för CandyKings sju nya lösgodisbitar.
CandyKing-Liggande-1[4][3][4]

Alpro lanserar havredryck till kaffet

Alpro I Love Coffee Oat är en ny växtbaserad dryck som är framtagen för att ha i kaffe.
A_Coffee_Barista_Master_Image_flat_white_latte_art___Drinks_I-love-coffee-16-9

Blossa 23: En hyllning till Blossas hantverkshistoria

Blossa 23 är en vit starkvinsglögg med smak av hallon och humle, som även kommer i en alkoholfri variant.
Blossa-2023-Alkoholfri+15bildregel

Senaste nytt

Ny färdplan ska förena svenska livsmedelsföretag

”Det svenska handslaget för en hållbar livsmedelskedja” är en gemensam agenda för hela livsmedelsbranschen.
wwf

Arla kampanjar för fler hemsläp

Arla lanserar kampanjen ”Hemsläp” för att få fler restauranggäster att ta med sin överblivna mat hem.
Arla_Foodiebag_Webb_1

Cirkulär förpackningslösning testas på Circle K

Circle K testar ett cirkulärt system, där kunderna erbjuds att låna matlådor och muggar för sin takeaway-mat.
DSC_2106HR (4)

Spendrups ska börja återvinna kolsyra

Spendrups investerar 23 miljoner kronor i en anläggning för återvinning av kolsyra.
Bild på kolsyreanläggning till prm 230206