Vinnande recept i Scans nya koncept

PUBLICERAD: 29 mars 2021
UPPDATERAD: 21 februari


Scan har länge varit en av flera partners till det svenska Juniorkocklandslaget. Vid Culinary Olympics 2020 tog det Svenska Juniorkocklandslaget hem guldet med en rätt gjord på lammkött från Scan. I dagarna lanserar Scan en orökt mousselinkorv på lammbringa, grädde och grönpeppar som en del av sitt nya koncept Korvmakarna. Detta är starten på en ny fyraårsperiod av partnerskap.

Scan, Sveriges självklara korvmakare som med över 100 års kärlek till korven utvecklat en unik erfarenhet inom korvhantverket, lanserar nu en produktserie med premiumkorvar där man sätter man fokuset på just korvhantverket och korvens oändliga variationsmöjligheter. I produktserien Korvmakarna ingår två nyheter som utvecklats i samarbete med Juniorkocklandslaget.

”I det här samarbetet har vi kombinerat vår långa tradition och kunskap med nästa generations super-chefs, världens bästa juniorkocklandslag. Tillsammans har vi utvecklat en elegant och finstämd lammkorv samt en mer bombastisk variant av grillkorven med stort G – Cheddar & Jalapeño. Tradition + Framtid = Yeah!” säger Mathias Emilsson, Head Chef och produktutvecklare på HKScan Sverige.

Lammkorv Grönpeppar, Lök & Grädde – en elegant korv med smak från bräserad lammbringa, krämig svensk grädde, lök och grönpeppar med en kötthalt på 70%. Metoden att inte röka korven bottnar i den teknik Svenska Juniorkocklandslaget använde när de vann Culinary Olympics. Resultatet är en fin mousselinekorv från en vinnande landslagsmeny.

Grillkorv Cheddar & Jalapeño – en modern grillkorv smaksatt med bitar av cheddarost, jalapeño, chipotle och rökt paprika med en kötthalt på 77%. Svensk cheddar i stora härliga bitar som smälter ner tillsammans med mild jalapeño och en optimal balans mellan textur, hetta och krämighet.

”Vi vill sätta fokuset på hantverk, smak och kvalitet i vårt nya sortiment. Både korv gjord av lamm samt korvar som innehåller ost är dessutom två produkter som växer kraftigt på marknaden” säger Mathias Emilsson.

I resan mot Culinary World Cup 2022 och Culinary Olympics 2024 behöver de båda landslagen i matlagning, Juniorkocklandslaget och Kocklandslaget, starka partners för att göra lagens insatser kända för svenska folket.

”Vi är stolta över att detta längsiktiga samarbete fortsätter och hoppas på fler nyheter i Scans sortiment där vi är inblandade” säger Jens Ericsson, General Manager för Svenska Kocklandslagen.

 

Läs vidare

Oväntade smaklanseringar från Gårdschips

Gårdschips lanserar tre nya, oväntade smakkombinationer: Gin & Tonic, Raspberry Sour samt Chili Cheese.
News-GC

Ny kärlekskollektion från Lakrids By Bülow

Det danska gourmetlakritsföretaget Lakrids By Bülow lanserar LOVE-kollektion med fyra av sina mest populära smaker.
eyJwYXRoIjoibGFrcmlkcy1ieS1idWVsb3dcL2ZpbGVcL21NVkJUZFJpZzFycjFLYVpmMlNULmpwZyJ9_lakrids-by-buelow_jONL2iErCw546WiEQssXZFoNENODYn7EO2fkPewE8Fc

Sommarkänsla året runt med Pomonader

Kiviks Musteri lanserar det nya konceptet Pomonad, en kolsyrad dryck baserad på svenska äpplen och andra svenska sommarsmaker.
Pomonader 16_9

Felix moderniserar hela kolonialhyllan

Felix lanserar nya såser och dressingar, recepten på flera befintliga produkter förbättras och hela sortimentet kommer i nya "drizzleflaskor".
Sallad_1200x750 2

Senaste nytt

Här är finalisterna till årets matbluff 2024

Fem finalister har utsetts till antipriset Årets matbluff 2024. Nu ska "vinnaren" röstas fram av svenska folket.
matbluff

Oväntade smaklanseringar från Gårdschips

Gårdschips lanserar tre nya, oväntade smakkombinationer: Gin & Tonic, Raspberry Sour samt Chili Cheese.
News-GC

Carlsberg Sverige ny partner till Schweppes

Carlsberg Sverige har ingått ett partnerskap med Schweppes. Det innebär ett av de största tillskotten till Carlsberg Sveriges portfölj på över 15 år.
Unknown

Arvid Nordquists säkerställer fossilfria sjötransporter

Arvid Nordquist inför fossilfria sjötransporter i samarbete med logistikföretaget Scanlog.
Namnlös design (53)