Paulig utser SVP för Customer Brands

PUBLICERAD: 11 augusti 2025
UPPDATERAD: 11 augusti
Noel Clarke tillträder som Senior Vice President för Customer Brands på Paulig den 1 september. Foto: Pressbild

Noel Clarke har utsetts till SVP, Senior Vice President, för Customer Brands och medlem av Pauligs ledningsgrupp. Han kommer att vara baserad i Storbritannien.

Noel Clarke har lång erfarenhet av kommersiellt ledarskap i globala konsumentvaruföretag. Senast ledde han den internationella expansionen av Impossible Foods i EMEA- och APAC-regionerna. Tidigare har han arbetat i olika kommersiella roller under 20 år på Nestlé, Pepsi/Britvic och Unilever.

– Vi är mycket glada över att välkomna Noel Clarke till Paulig och vår ledningsgrupp. Hans förmåga att driva tillväxt med ett tydligt syfte, i kombination med lång erfarenhet från globala konsumentvaruföretag, gör honom till helt rätt person att leda vår Customer Brands-verksamhet. Vi är övertygade om att vi under hans ledning kommer att fortsätta nå våra ambitiösa tillväxtmål och skapa värde för våra kunder,” säger Rolf Ladau, vd och koncernchef för Paulig.

Noel Clarke tillträder tjänsten den 1 september.

– Jag ser fram emot att få bli en del av Paulig vid denna avgörande tidpunkt. Jag har länge beundrat företagets ambitiösa hållbarhetsmål, entreprenörsanda och engagemang för att skapa smakrik mat som gör gott för både människor och miljö. Det är ett privilegium att vara en del av detta värderingsdrivna team och få bidra till nästa spännande kapitel i vår tillväxtresa – särskilt inom Customer Brands, där potentialen för långsiktig påverkan tillsammans med våra partners är stor, säger Noel Clarke.

Senaste nytt

Läs vidare