
Lidl Sverige har vuxit med 43 procent sedan 2020. Det senaste verksamhetsåret var omsättningen nästan 19 miljarder kronor, vilket är en ökning med drygt två procent.
Sedan 2020/21 har Lidl Sveriges omsättning ökat med 43 procent och antalet butiker har ökat med tre. I år öppnar företaget minst sju butiker, bland annat i Sollefteå, Mora och Borås, och planerar de närmaste tre åren att hålla samma öppningstakt. Ambitionen är att på lång sikt ha 300 butiker i Sverige.
– Lidl Sverige har haft en stark försäljningsutveckling under de senaste fem åren. Nu börjar det bli tufft att växa ytterligare på befintlig butiksyta. Vår fortsatta tillväxt hämmas av utmaningarna att öppna nya butiker, bland annat som en följd av hur det kommunala planmonopolet tillämpas. Det missgynnar i slutändan konsumenterna som inte får ta del den prispress som ökad konkurrens leder till, säger Jakob Josefsson, vd i Lidl Sverige.
Vänder till vinst
Efter år av förlust blev Lidls vinst 2024/25 cirka 46 miljoner kronor (- 183 MSEK 2023/24) och rörelseresultatet hamnar på 100 MSEK.
– Genom fortsatt fokus på att effektivisera våra processer, med bibehållen personalstyrka, har vi tillsammans lyckats vända till vinst och visat att vi har en långsiktigt hållbar affärsmodell, säger Jakob Josefsson.







