
Bertegruppen, ett av Sveriges äldsta familjeföretag med dotterbolagen SIA Glass, Berte Qvarn och Berte Gård, köper frukt- och bärförädlingsföretaget Hafi. Förvärvet är en del av Bertegruppens långsiktiga strategi att utveckla hållbar livsmedelsproduktion i Halland.
Hafi är ett familjeägt företag med rötter i den halländska landsbygden med fokus på att förädla svenska frukter, bär och grönsaker. Bolaget grundades 1938 och var från början ett musteri med leverantörer och konsumenter i närområdet. Idag är de en modern livsmedelsindustri med små och stora kunder över hela världen. SIA Glass och Hafi arbetar nära varandra där Hafis sylt är en viktig ingrediens i glassen.
– Hafi delar våra värderingar om familjeanda, långsiktighet och svensk produktion och därför känns det helt rätt att de blir en del av koncernens fortsatta tillväxtresa, säger Lovisa Stenström, vd för Bertegruppen.
Stefan Carlsson blir ny vd
Hafi kommer att ha kvar sin bas i Brännarp, Halland.
– Att bli en del av Bertegruppen är en fantastisk möjlighet för oss och vi ser fram emot att kombinera våra styrkor och skapa ännu större värde för våra kunder och medarbetare” säger Marcus Bjurklint, vd för Hafi.
I samband med förvärvet kommer SIA Glass vd Stefan Carlsson att tillträda som vd för Hafi, medan Marcus Bjurklint kommer att ta plats i bolagets styrelse. Stefan Carlsson kommer fortsatt behålla sin roll som vd på SIA Glass.