
Kerstin Wallentin valdes till ny ordförande för KF vid årsstämman 23 april. Hon efterträder Lars Ericsson.
Kerstin Wallentin valdes in i KF:s styrelse vid stämman 2020 och är sedan 2022 styrelsens andre vice ordförande. Hon och är utbildad inom personal- och arbetslivsfrågor vid Stockholms universitet och senior rådgivare och interimschef inom marknad och kommunikation.
Hon har även arbetat inom marknad och kommunikation hos Systembolaget och ATG samt har en gedigen yrkesbakgrund inom KF och Coop. Sedan 2015 är Kerstin Wallentin styrelseledamot i Coop Östra, tidigare Konsumentföreningen Stockholm, och 2022 valdes hon till föreningens ordförande. Hon är även styrelseledamot i Riksbyggen, Folksam Liv och i Leja Schakt & Transport AB.
Styrelser slås ihop
Med start efter årsstämman kommer styrelserna för Kooperativa Förbundet, Coop Sverige AB och Coop Logistik AB att slås ihop. Syftet med sammanslagningen är en mer effektiv samordning av verksamheten givet det ekonomiska läget och den framtidsstrategi som nu läggs för Coop i Sverige.
– Jag är hedrad och stolt över förtroendet och ser mycket fram emot uppdraget som ordförande för KF. Coop har en viktig roll på den svenska dagligvarumarknaden och vi kommer med full kraft höja tempot i arbetet med att skapa nytta för våra drygt fyra miljoner medlemmar och ägare. Mitt hjärta brinner för Coop och den styrka som finns i den kooperativa modellen, säger Kerstin Wallentin.