Livsmedelsverket tar bort avgiften för att ansöka om skyddad beteckning för ett livsmedel. Syftet är att fler företag därmed ska ha möjlighet att ansöka om skyddade beteckningar för olika livsmedel.
Tidigare har Livsmedelsverket tagit ut en avgift för handläggningen av en ansökan om skyddad beteckning. För att uppmuntra fler att ansöka tas den avgiften bort från och med den 1 januari 2025.
– Sverige har förhållandevis få livsmedel med skyddad beteckning. Vi hoppas att det här kan leda till att fler företag ansöker, säger Sofia Ardell, chef för enheten för märkning och exportfrämjande.
Genom denna märkning kan företag lyfta fram produkter med särskilda kvaliteter och ett känt geografiskt ursprung som tillverkas enligt traditionella metoder.
Skånsk spettekaka och Hjälmargös
En ansökan om skydd av en geografisk beteckning får göras av en grupp producenter som tillverkar en specifik produkt. Ansökan granskas först av Livsmedelsverket och sedan av EU-kommissionen.
Några exempel på svenska skyddade beteckningar som funnits länge är Skånsk spettkaka, Kalix löjrom och Falukorv. Det senaste året har bland annat Hjälmargös, Gotlandslins och Vindelnrökt skinka fått sitt registrerade skydd. Exempel på andra länders skyddade beteckningar är Champagne, Parmigiano Reggiano (Parmesan) och Feta.
Regler avsedda att hjälpa företag
Reglerna kring de skyddade beteckningarna är till för att hjälpa företag som producerar jordbruksprodukter och livsmedel. De gör det möjligt för företag att informera om produkternas och livsmedlens egenskaper och särskilda kvaliteter.