Heinz lanserar ketchup med smak av picklad gurka

PUBLICERAD: 28 augusti 2024
UPPDATERAD: 28 augusti
Tomatketchup och picklad gurka är två populära smaker i Sverige. Nu kombineras de i Heinz tomatketchup med smak av picklad gurka. Foto: Pressbild

Picklad gurka och ketchup är två smaker som går hem hos svenskarna. Nu kombineras de två smakerna i Heinz nya tomatketchup med smak av picklad gurka.

En ny undersökning, gjord på uppdrag av Heinz, visar att 55 procent av de tillfrågade äter picklad gurka eller andra inlagda grönsaker minst en gång i veckan.

– I Sverige har människor ätit inläggningar i hundratals år och vår grundare Henry Heinz var känd som ”the Pickle King” redan år 1893 – så vi har vår egen historia med inläggningar. Med den här unika ketchupen vill vi hylla Sveriges kärlek till både picklad gurka och Heinz tomatketchup, säger Sofie Zeffer, Senior Brand Manager på Heinz Nordics.

Heinz tomatketchup med picklad gurka är en slät ketchup i 400 ml-flaska, som förutom av picklad gurka även har fått smaksättning av lite dill.

Undersökningen utfördes av InsightMe för Heinz Nordics med 1 000 tillfrågade personer i åldrarna 18-64 år i Sverige i maj 2024.

Senaste nytt

Påsken – en av årets största mathögtider

Under påsken spenderas ungefär 15 procent mer i dagligvaruhandeln, jämfört med en vanlig vecka. Mest ökar försäljningen av färsk fisk och skaldjur.
Skärmavbild 2025-04-17 kl. 10.19.05

Lantmännen blir majoritetsägare i Simsufoods

Lantmännen utökar sin ägarandel i livsmedelsföretaget Simsufoods, som producerar torra vegetabiliska produkter.
lantmännen

Ingen amerikansk apelsinjuice i Sverige

Svenska Juiceföreningen vill tydliggöra att apelsinjuice som säljs i Europa – och i synnerhet i Sverige – väldigt sällan kommer från USA.
Magnus Berndtsson_Svenska Juiceforeningen

Pippis klippta spaghetti från Kungsörnen

I samband med Pippi Långstrumps 80-årsdag lanserar Kungsörnen Pippi Klippt spaghetti med kortare koktid.
spagetti

Läs vidare

Pippis klippta spaghetti från Kungsörnen

I samband med Pippi Långstrumps 80-årsdag lanserar Kungsörnen Pippi Klippt spaghetti med kortare koktid.
spagetti

Carlsberg Sverige lanserar elektrisk öl

Carlsberg Sverige lyfter fram den utökade satsningen på elektrifierade transporter med lanseringen av en "elektrisk" öl.
03_PhoneCan_16x9_LinkedIn

Eckes-Granini lanserar ny funktionell dryck

Eckes-Granini breddar sin produktportfölj genom att lansera den funktionella drycken Brämhults Vitamin Water.
Skärmavbild 2025-04-02 kl. 08.31.49

Surkål möter havet – ny produkt med svensk tång

Surkål med sockertång är resultatet av ett samarbete mellan Tistelvind och Hakefjordens Havskultur.
1741812747129