![](https://livsmedelsnyheter.se/wp-content/uploads/sites/7/2024/05/Tupla.jpg)
Nu lanserar Cloetta det finska chokladvarumärket Tuplas senste nyhet i Sverige. Tupla Double Layer Liquorice består av kakaonougat, salta lakritsbitar och ett lager med lakritskola som är täckt av mjölkchoklad och krispiga rispuffar.
Det finska chokladvarumärket Tupla är sedan lång tid tillbaka ett av Finlands mest kända chokladvarumärken. Nu lanseras den senaste produkten inom varumärket på den svenska marknaden.
– Tupla Double Layer Liquorice är en fantastisk produkt som vi sett fram emot att lansera i Sverige. Tupla har sedan många år tillbaka varit ett ledande och älskat chokladvarumärke i Finland. Det är därför extra roligt att vi nu kan bredda vårt sortiment i Sverige så att fler kan ta del av Tuplas goda produkter, säger Sofia Nordenhem, Brand Manager på Cloetta.