Gotlandslins får skyddad ursprungsbeteckning inom EU

PUBLICERAD: 6 mars 2024
UPPDATERAD: 6 mars
Gotlandslins är en relativt liten lins med tunt skal och fast kött. Färgskalan går från orange med dragning åt gult eller grönt. Foto: Tomas Erlandsson

Gotlandslins blir den tjugoandra produkten i Sverige som får EU-märkningen skyddad beteckning och gör nu bruna bönor från Öland sällskap bland baljväxterna.

Bakom ansökan om skyddad ursprungsbeteckning (SUB) står föreningen Gotlandslins.

– Vår vision är att vi Sverige börjar använda och uppskatta våra svenskodlade baljväxter. Vi hoppas att märkningen av Gotlandslins bidrar till att kockar både hemma och på restaurang, och såklart matgäster, börjar uppskatta de smaker och kvaliteter som baljväxter faktiskt har, inte minst när de odlas på våra breddgrader med lite långsammare tillväxt. Gotlandslinsen har kvaliteter som kan bidra till att höja den kulinariska statusen på svenska linser och baljväxter överlag, säger Tomas Erlandsson från Föreningen Gotlandslinsen och vd för Nordisk råvara som saluför Gotlandslins.

Gotlandslins är namnet på torkade frön från åkerlinsen (Lens culinaris) som är en gammal kulturväxt som traditionellt har odlats på Gotland. Gotlandslins är en relativt liten lins med tunt skal och fast kött. Färgskalan går från orange med dragning åt gult eller grönt. Produktionsområdet består av öarna Gotland och Fårö samt intilliggande småöar utom Stora och Lilla Karlsö.

Odlingen av Gotlandslins görs som en del i en växtföljd där man växlar odling med att skörda vall och låta djur beta. Gotlandslins samodlas oftast med havre.

– I början av 2010-talet initierade vi tillsammans med odlaren Per Modig ett odlingsprojekt med utsäde från SLU:s försöksodlingar. 2016 kunde vi göra Gotlandslins tillgänglig för marknaden och intresset och volymerna har ökat sedan dess. Idag har vi en handfull odlare som levererar Gotlandslins för konsumtion, berättar Tomas Erlandsson.

– Linser är smakliga, mångsidiga och tämligen enkla att använda i många olika rätter, röror och spreads. Dessutom är den en kvävefixerande gröda som är en riktig nyttogörare för jorden. Att utveckla växtföljder med mer grödor för direkt humankonsumtion ger oss en mycket starkare beredskap då det kan ligga nyttig mat som håller länge ute i ladorna.

Läs vidare

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Taylors & Jones får ny ägare

Livsmedelsgruppen Evanoff Group har sålt varumärket Taylors & Jones till charkföretaget Bergslags Delikatesser i Lindesberg AB.
MA_PRM

Vinnarna på FFCR Stockholm 2025

På FFCR Stockholm 2025 utsågs de mest banbrytande lösningarna inom livsmedel, hållbarhet och teknik.
screenshot_12

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland