Bärta slår sig ihop med A20

PUBLICERAD: 11 oktober 2023
UPPDATERAD: 11 oktober
Foto: Pressbild

Swedish Temptations, som står bakom varumärket Bärta, planerar ett samgående med A2O. Båda företagen arbetar med produkter av fermenterade ärtor.

Bolagen har tecknat ett så kallat LOI, och planen är att A2O ska bli en del av Swedish Temptations AB i slutet av året. A2O kommer att finnas kvar som varumärke och deras produkter kommer att produceras och säljas av Swedish Temptations.

Swedish Temptations vd och grundare Pia Qvarnström säger att det är ett strategiskt förvärv och första steget i en större strategi.

– Genom att samla flera aktörer under samma organisation blir vår position betydligt starkare. Ett uppköp av A2O är ett steg på vägen för oss, men vi tittar redan på andra relevanta aktörer.

A2O var från början inriktat på att ta fram smakrika produkter av insekter. Eftersom lagstiftningen kring insekter som livsmedel dröjde, valde grundarna Adam Engström och Ola Albrektsson att övergå till att jobba med ärtor. Idag säljer de framförallt sin ärttempeh till restauranger, men produkterna finns även i utvalda butiker.

För Bärtas del sker majoriteten av försäljningen via butik. Under varumärket Bärta finns idag åtta produkter baserade på groddad och fermenterad ärta, som säljs i butiker i hela landet.

– Världen behöver bra växtbaserad mat mer än någonsin. Vi klarar inte klimatmålen utan att ställa om kosten och det är dessutom det absolut enklaste och billigaste steget att ta. Politiken duckar ansvaret och det har därför blivit upp till oss medborgare att gå före i omställningen och visa att det går, säger Pia Qvarnström.

Senaste nytt

Ny rapport visar vilka åtgärder som minskar matsvinnet

Vad fungerar egentligen för att minska matsvinnet i Sverige? På uppdrag av Naturvårdsverket har forskare vid IVL Svenska Miljöinstitutet utvärderat tio svenska åtgärder för minskat matsvinn.
gronsaker
Ny rapport visar vilka åtgärder som minskar matsvinnet

Här är de nominerade till Sjömatspriset 2026

Tre starka krafter inom svensk sjömat är nominerade till Sjömatspriset 2026.
NSS sjömatspriset 813A6955-2025-01-22
Här är de nominerade till Sjömatspriset 2026

Ny ekologisk dryck med inspiration från USA

Kiviks Musteri har lanserat en helt ny kategori av dryck under varumärket Fontän. Det handlar om en ekologisk Hard Seltzer i burk med smak av jordgubb och lime.
Fontän Hard Selzer
Ny ekologisk dryck med inspiration från USA

Indiska smaker hos Santa Maria

Paulig fortsätter,via Santa Maria, satsningen på asiatiska rätter och göra dem tillgängliga för alla efter en smyglansering förra året. Nu lanseras tre nya Indiska cookingsåser. Tre såser som gör det enkelt att lyckas med de tre klassiska rätterna Tikka Masala, Korma och Butter Chicken.
bb245f04db2c8c1e_org
Indiska smaker hos Santa Maria

Läs vidare

Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Konjunkturinstitutet konstaterar att de stora prisökningarna på livsmedel 2022-2023 berodde på ökade kostnader för insatsvaror och löner.
Carl Eckerdal_kundvagnar_pengar_Livsmedelsforetagen
Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Scan Sverige har tecknat avtal om att förvärva Delsbo Slakteri AB och Jämtlandsgården Livsmedel AB.
scan
Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Dags igen för Husmanskostens Dag

Den 26 februari är det åter dags för Husmanskostens Dag, som blev en nationell temadag samma datum 2025.
foto Pål Allan
Dags igen för Husmanskostens Dag

Livsmedelsindustrin pressas inför matmomssänkningen

Handeln pressar svenska livsmedelsproducenter inför matmomssänkningen, skriver Livsmedelsföretagen i sitt senaste konjunkturbrev.
Carl Eckerdal_Chefekonom_Livsmedelsforetagen_Maj 2023
Livsmedelsindustrin pressas inför matmomssänkningen