Hon är ny vd på Consupedia

PUBLICERAD: 11 september 2023
UPPDATERAD: 11 september
Anne-Charlotte Holmlöv. Foto: Pressbild

Anne-Charlotte Holmlöv efterträder Roberto Rufo Gonzalez som vd på Consupedia. Hon är legitimerad dietist med mångårig erfarenhet inom livsmedelsbranschen.

Anne-Charlotte Holmlöv kommer närmast från Amberry och Foodoki, startups inom mat och hälsa som hon varit med och grundat respektive varit vd för. Hon har även arbetat kliniskt en tid och dessförinnan bland annat varit nordisk Commercial Director på Nestlé Health Science.

– Consupedia har länge varit före sin tid i att verka för transparens och visa hållbarhetsavtrycket av livsmedel och har hållits tillbaka av en bransch som inte varit redo för detta. Idag vet alla att vi måste ställa om, så är det bara. Jag kommer in i en spännande fas där vi skalar upp och expanderar för att göra storskalig nytta på alla nivåer i hela samhället, säger Anne-Charlotte Holmlöv.

Hon säger att det kan vara svårt för till exempel producenter, detaljister eller inköpare på kommunal nivå att själva se hur de kan förbättra sin hållbarhet.

– Jag ser fram emot att hjälpa dem höja blicken och se till helheten med Consupedia. Det behövs bara några knapptryckningar från deras sida, sedan kan vi förse dem med breda och djuplodande insikter kring var de står idag, och hur de på bästa sätt förbättrar både hållbarhet och lönsamhet.

I och med Anne-Charlotte Holmlövs tillträde kommer avgående vd Roberto Rufo Gonzalez att fokusera mer på att bygga en starkare produkt och fördjupa Consupedias forskningssamarbeten.

– De senaste sju åren har jag ägnat mitt liv åt att skapa transparens i livsmedelssystemet och mitt engagemang i Consupedia är större än någonsin. Att jag nu får mer tid till att kontemplera, uppfinna, forska och utveckla Consupedia känns fantastiskt, säger Roberto Rufo Gonzalez.

Läs vidare

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Taylors & Jones får ny ägare

Livsmedelsgruppen Evanoff Group har sålt varumärket Taylors & Jones till charkföretaget Bergslags Delikatesser i Lindesberg AB.
MA_PRM

Vinnarna på FFCR Stockholm 2025

På FFCR Stockholm 2025 utsågs de mest banbrytande lösningarna inom livsmedel, hållbarhet och teknik.
screenshot_12

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland