Lovande pilotprojekt för att minska kors metanutsläpp

PUBLICERAD: 3 maj 2023
UPPDATERAD: 11 maj
Sex svenska mjölkgårdar deltar i Arlas pilotprojekt för att minska metanutsläpp från kor. Foto: Arla.

Det metanreducerande fodertillskottet Bovaer testas i ett pilotprojekt på sex svenska mjölkgårdar. Hittills är resultaten mycket lovande, enligt Arla.

På sex Arla-gårdar runtom i Sverige testar drygt 2 500 kor Bovaer, ett fodertillskott som kan minska kornas metanutsläpp med i genomsnitt 30 procent. Så här långt är resultaten mycket positiva, rapporterar Arla i ett pressmeddelande.

– Vi vet redan att fodertillskottet reducerar utsläppen, så det här testet fokuserar mer på hur det fungerar i praktiken. Hittills är allting precis som vanligt. Djuren mår bra, mjölken smakar bra, praktiskt funkar allt bra. Men man önskar ju att man hade sett någon skillnad med blotta ögat, nu är det bara klimatet som märker av det, säger Tina Borgström, som är Arla-bonde i Ale kommun.

Runt 40 procent av mjölkgårdarnas utsläpp av växthusgaser kommer från kornas matsmältning. För att minska metanutsläppen meddelade Arla för ett år sedan att ett storskaligt pilotprojekt för att testa fodertillskottet Bovaer skulle starta i tre av kooperativets länder – Sverige, Danmark och Tyskland.

För att ha något att jämföra med under projektets gång började man i slutet av förra året att följa gårdarnas foderstater, det vill säga kombinationen av foder som ges till korna, och hur mycket foder korna äter. Pilotprojektet på de sex gårdarna pågår fram till och med maj. Under sommaren pausas testet när korna går ute på grönbete. Till hösten planerar Arla att skala upp pilotprojektet på fler gårdar.

Eftersom Bovaer behöver tillföras i djurens grovfoder kontinuerligt, är det oklart hur effekten av tillskottet är under betessäsongen. Vi skulle därför vilja titta närmare på detta, säger Jenny Hörnsten, ansvarig för hållbarhetsfrågor på Arlagårdar i Sverige.

Bovaer är det första fodertillskottet som har godkänts i EU för att minska metanutsläpp från kor och andra idisslare. Forskning visar att det inte påverkar mjölkkvaliteten eller djurens välbefinnande.

Bovaer verkar genom att hålla nere det enzym som utlöser metanproduktionen i kons matsmältningssystem. Det börjar verka omedelbart och bryts ner i föreningar som finns naturligt i kons mage. En fjärdedels tesked Bovaer, som tillsätts dagligen i varje kos foder, gör det möjligt att minska metanutsläppen med i genomsnitt 30 procent.

Läs vidare

Framtidens livsmedelssystem stöttas med 10 miljoner

Lantmännens Forskningsstiftelse stöttar framtidens livsmedelssystem med 10 miljoner kronor.
annelie

Norrmejerier lanserar produkter i hela Sverige

Norrmejerier gör flera av sina produkter tillgängliga i hela Sverige, till en början blir det ett utvalt sortiment av fil, yoghurt och ost.
NM_Rikslansering_2-serie_mockup

Glass – det ultimata unnet om svenskarna får bestämma

Glass toppar listan över svenskarnas favoriter när det kommer till att unna sig.
Blåbärsglass-PM-glassrapport

Foodora och Tele2 börjar med drönarleveranser

Efter en framgångsrik testfas rullar foodora och Tele2 ut drönarleveranser i Värmdö och Gustavsberg.
1V9A7894

Senaste nytt

Framtidens livsmedelssystem stöttas med 10 miljoner

Lantmännens Forskningsstiftelse stöttar framtidens livsmedelssystem med 10 miljoner kronor.
annelie

GB:s glassnyheter: Klassiker med ny twist

GB:s säsongsnyheter innehåller bl a nya varianter av Magnum och Daimstrut samt en återlansering av klassikern Cornetto.
GB_Daim_Strawberry_825ml_v1

Norrmejerier lanserar produkter i hela Sverige

Norrmejerier gör flera av sina produkter tillgängliga i hela Sverige, till en början blir det ett utvalt sortiment av fil, yoghurt och ost.
NM_Rikslansering_2-serie_mockup

Lithells lanserar ätfärdig Kycklingfärs med linser

Lithells ätfärdiga Kycklingfärs med linser består av 50 procent kycklingfärs och 25 procent gröna linser.
Lithells_OOH_T1_04_57322_5050Färsbiffar_m_Rotsaksrattatouille_PrivatSektor