Estrella deltar i initiativ för schyssta cashewnötter

PUBLICERAD: 17 mars 2023
UPPDATERAD: 23 mars

Estrella är en del av Honest Cashew-initiativet, som arbetar för att säkerställa så bra och schyssta villkor som möjligt genom cashewnötens värdekedja. Bönder ska få bättre avkastning och inkomst, de anställda bättre arbetsmiljö och konsumenterna högre kvalitet.

Cashewnöten ingår i gruppen riskråvaror, vilket innebär att produktionen är förknippad med risk för negativ påverkan på mänskliga rättigheter. Inte sällan utgörs värdekedjan av osäkra villkor, låga löner, hälso- och säkerhetsrisker samt risk för barnarbete.

Honest Cashew-initiativet, som är framtaget av Intersnack och Intersnack Cashew Company, arbetar för att säkerställa så bra arbetsförhållanden och schyssta villkor som möjligt längs hela värdekedjan. Tillsammans med andra snacksproducenter och aktörer inom samma ägarkoncern, hjälper Estrella till med att bygga upp en transparent leverantörskedja.

”Detta är ett steg i rätt riktning för en transparent och rättvis värdekedja. Genom att vara en del av initiativet visar vi att vi vill gå längre och bidra till schysstare villkor. Vi pratar relativt lite om risker i leverantörsledet inom branschen idag och vi vill möta dessa utmaningar på ett öppet sätt gentemot våra kunder och konsumenter. Vi gör mycket som är bra redan nu, men vi stannar såklart inte där och detta är bara början på denna förbättringsresa. Genom att välja Estrellas snacks med Honest Cashew-emblemet bidrar även våra kunder och konsumenter till en förbättring inom branschen”, säger Jenny Lagergren, hållbarhetsansvarig på Estrella.

Estrella köper alla sina cashewnötter från Intersnack Cashew Company, ett helägt dotterbolag till Intersnack, som är specialiserat på rå cashewnötsupphandling och förbehandling. Estrellas produkter som innehåller cashewnötter kommer successivt att märkas med Honest Cashew-emblemet.

Senaste nytt

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsabröd som bara behöver några minuter i ugnen för att ge den äkta italienska känslan enligt företaget.
Pinsa Margherita 360g HRx
Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Nya smaker och koreansk, filippinsk och peruansk mat får allt större genomslag och påverkar i allt högre grad hur människor äter, både ute och hemma. Detta enligt en trendrapport från Paulig.
Paulig
Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Korv är fortfarande en självklar del av svenskarnas vardag – och intresset har aldrig varit större. I år uppger hela 96 procent att de äter korv, den högsta nivån som hittills uppmätts.
FRSV_Korvrapporten_Svensk Falukorv
Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Livsmedelsförpackningar med pant och retur i vanliga pantmaskiner kan bli verklighet

Att bygga ett pantsystem för en förpackning är ett effektivt sätt att skapa cirkularitet. Våra PET-flaskor är ett utmärkt exempel på det. Nu pågår ett intressant projekt i Tyskland där Landskronaföretaget Treform har en viktig roll. Det handlar om att bygga ett system för livsmedelsförpackningar som kan gå i retur via vanliga pantmaskiner.
Thomas Olssonx
Livsmedelsförpackningar med pant och retur i vanliga pantmaskiner kan bli verklighet

Läs vidare

Felix ketchup firar 70 år på ett underhållande sätt

Felix ketchup fyller 70 år och kommer att firas med en reklamfilm som grund där jubileumsåret präglas av kampanjer, influencersamarbeten och oväntade happenings.
Felix_Ketchup_70_år_flaskorx
Felix ketchup firar 70 år på ett underhållande sätt

Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Konjunkturinstitutet konstaterar att de stora prisökningarna på livsmedel 2022-2023 berodde på ökade kostnader för insatsvaror och löner.
Carl Eckerdal_kundvagnar_pengar_Livsmedelsforetagen
Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Scan Sverige har tecknat avtal om att förvärva Delsbo Slakteri AB och Jämtlandsgården Livsmedel AB.
scan
Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Dags igen för Husmanskostens Dag

Den 26 februari är det åter dags för Husmanskostens Dag, som blev en nationell temadag samma datum 2025.
foto Pål Allan
Dags igen för Husmanskostens Dag