Stacky’s knyter avtal med Svensk Cater

PUBLICERAD: 8 mars 2023
UPPDATERAD: 9 mars

Stacky’s veganska produkter har sedan starten sålts direkt till konsument via egen e-handel. De serveras även på ett antal privata och offentliga restauranger runtom i Sverige. Nu breddar bolaget tillgängligheten tillsammans med grossisten Svensk Cater.

Stacky’s produkter görs av havre, svart böna, morot, gul lök, kikärtsmjöl, rapsolja och kryddpasta. De innehåller inga tillsatser och imiterar inte kött. Stacky’s finns i två olika former, en kvadratisk skiva samt som färs, i tre olika smaker.

”Tillsammans med Svensk Cater breddar vi Stacky’s tillgänglighet och tar ytterligare ett steg på uteätarmarknaden. Ett spännande spår som även funkar bra tillsammans med allt som sker inom det offentliga just nu”, säger Mårten Göthberg, försäljningschef på Stacky’s.

Svensk Cater är en av Sveriges ledande grossister för uteätarmarknaden med 16 lager från norr till söder. Sortimentet omfattar såväl kända varumärken, som produkter från lokala producenter.

”Det känns helt rätt i tiden att kunna erbjuda våra kunder Stacky’s. Extra kul är det såklart att några kunder i Skåne redan hoppat på tåget, bland annat St Gertrud Konferens i Malmö”, säger Desirée Pettersson, marknadsansvarig för Svensk Cater i Malmö.

Senaste nytt

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsabröd som bara behöver några minuter i ugnen för att ge den äkta italienska känslan enligt företaget.
Pinsa Margherita 360g HRx
Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Nya smaker och koreansk, filippinsk och peruansk mat får allt större genomslag och påverkar i allt högre grad hur människor äter, både ute och hemma. Detta enligt en trendrapport från Paulig.
Paulig
Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Korv är fortfarande en självklar del av svenskarnas vardag – och intresset har aldrig varit större. I år uppger hela 96 procent att de äter korv, den högsta nivån som hittills uppmätts.
FRSV_Korvrapporten_Svensk Falukorv
Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Livsmedelsförpackningar med pant och retur i vanliga pantmaskiner kan bli verklighet

Att bygga ett pantsystem för en förpackning är ett effektivt sätt att skapa cirkularitet. Våra PET-flaskor är ett utmärkt exempel på det. Nu pågår ett intressant projekt i Tyskland där Landskronaföretaget Treform har en viktig roll. Det handlar om att bygga ett system för livsmedelsförpackningar som kan gå i retur via vanliga pantmaskiner.
Thomas Olssonx
Livsmedelsförpackningar med pant och retur i vanliga pantmaskiner kan bli verklighet

Läs vidare

Felix ketchup firar 70 år på ett underhållande sätt

Felix ketchup fyller 70 år och kommer att firas med en reklamfilm som grund där jubileumsåret präglas av kampanjer, influencersamarbeten och oväntade happenings.
Felix_Ketchup_70_år_flaskorx
Felix ketchup firar 70 år på ett underhållande sätt

Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Konjunkturinstitutet konstaterar att de stora prisökningarna på livsmedel 2022-2023 berodde på ökade kostnader för insatsvaror och löner.
Carl Eckerdal_kundvagnar_pengar_Livsmedelsforetagen
Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Scan Sverige har tecknat avtal om att förvärva Delsbo Slakteri AB och Jämtlandsgården Livsmedel AB.
scan
Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Dags igen för Husmanskostens Dag

Den 26 februari är det åter dags för Husmanskostens Dag, som blev en nationell temadag samma datum 2025.
foto Pål Allan
Dags igen för Husmanskostens Dag