Samarbetsavtal om distribution av svensk landodlad lax

PUBLICERAD: 3 mars 2023
UPPDATERAD: 9 mars
”Svensk landbaserad lax från RE:OCEAN passar perfekt in i vårt sortiment och stärker vårt erbjudande ytterligare”, säger Sören Windstrup Jensen, VD på Magnussons Fisk. Foto: Pressbild

RE:OCEAN, som kommer att driva den första storskaliga satsningen på laxodling i Sverige, har tecknat ett samarbetsavtal med fiskgrossisten Magnussons Fisk. Genom samarbetsavtalet skapas en plattform för distribution av svensk landbaserad lax till små och medelstora grossister och rökerier samt till fiskhandlare och fiskbutiker.

RE:OCEANs ambition är att teckna ett färre antal unika samarbetsavtal med fiskdistributörer för att nå ut till hållbarhets- och kvalitetsmedvetna kunder utöver kedjekunderna inom dagligvaruhandeln.

”Vår anläggning i Säffle kommer att bidra till att svenskarna kommer att kunna öka konsumtionen av närproducerad och hållbar lax som är en så stor del av matkulturen. Vårt samarbete med Magnussons Fisk säkrar att vi når fiskhandlare och svenska folket i kanaler som är förknippade med förstklassig fisk och service och som delar vår syn på hållbarhet och värnandet om miljön”, säger Morten Malle, VD på RE:OCEAN.

RE:OCEANs planerade anläggning för landbaserad laxodling i Säffle beräknas producera motsvarande var femte lax av den svenska laxkonsumtionen. Från 2026 ska cirka 10 000 ton lax produceras årligen i en havsliknande miljö, där vattnet återanvänds i en sluten miljö.

Senaste nytt

Easy to Use - Reumatikerförbundet lanserar märkning för lättöppnade produkter

Förpackningarnas öppningsbarhet, men även hanterbarhet, är frågor som stötts och blötts under alla år, egentligen ända sedan konsumentförpackningar såg dagen ljus i mitten på 1900-talet. Svåröppnat har alltid varit ett gångbart ord och så är det i många fall fortfarande. Nu lanserar Reumatikerförbundet en produktmärkning för förpackningar och produkter som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Regenerativt brödprojekt: Kan en smörgås göra skillnad?

I ett nytt innovationsprojekt undersöks hur bröd kan bakas med grödor som främjar jordhälsa och biologisk mångfald – och dessutom smakar bättre.
DSC_0041

Ära – en ny osttyp från Skånemejerier och Allerum

Ära presenteras som en helt ny typ av hårdost med hög smakintensitet och toner av knäckig kola och umami.
Allerum_Ära-SE_prm

Ny trågförseglare för stora volymer från Ishida bygger på smart intelligens

Ishida Europe har introducerat en ny trågförslutare för livsmedelsindustrin, QX-800 som ger ökad kapacitet och hanterar prestanda- och effektivitetsutmaningar för trågförslutningsapplikationer. Den bygger på smart intelligens och har en kompakt design.
QX 800 close up shot of gripper arms with pots of fruitx

Läs vidare

Regenerativt brödprojekt: Kan en smörgås göra skillnad?

I ett nytt innovationsprojekt undersöks hur bröd kan bakas med grödor som främjar jordhälsa och biologisk mångfald – och dessutom smakar bättre.
DSC_0041

Fruktstund ökade elevers koncentration

Barn som fick frukt i skolan blev mer koncentrerade och engagerade – det visar Icas fruktexperiment.
icafrukt

Nytt samarbete om fossilfri mineralgödsel

Lantmännen och Arla har tecknat ett avtal om fossilfri mineralgödsel, som ska minska lantbrukets klimatavtryck.
mineralgödsel

BUBS lanseras på den amerikanska marknaden

Orkla Snacks lanserar godisvarumärket BUBS på den amerikanska marknaden under hösten 2025.
Bubs i godisskål