DAVA Foods satsar på solcellspark i Skara

PUBLICERAD: 16 november 2022
UPPDATERAD: 21 februari


DAVA Foods med varumärket Lantägg bygger en 7 200 m² stor solcellspark utanför packeriet vid E20 i Skara. Solcellsparken är i bruk från november och kommer att täcka cirka 60 procent av packeriets totala elförbrukning.

Solcellsparken stod klar den 7 november och kommer att omfatta cirka 920 paneler på en yta av 2 350 m². Den totala installerade kapaciteten kommer att stå för ca 60 procent av packeriets elförbrukning och den el som inte används kan säljas vidare. Solcellsparken är framtagen tillsammans med Yokk Solar och ställningen, WoodRack, är konstruerad av trä vilket ger ett lägre klimatavtryck.

”Byggnationen av solcellsparken är en del av hela det stora hållbarhetsarbete som vi arbetar med löpande i DAVA-koncernen. Vi har tidigare sett över och bytt ut belysning och minimerat vattenförbrukning, övergått så långt det går till återvunnen plast i förpackningarna och optimerat våra transporter. Att vi har höga energipriser just nu gör att vi förutom att få en grönare verksamhet kommer att kunna räkna hem investeringen ännu snabbare än enligt tidigare kalkyler”, säger Kristian Ramstad, VD på DAVA Foods

Förra året lanserade DAVA Foods, som ingår i Danish Agro, även de första klimatcertifierade äggen under varumärket Lantägg, tillsammans med Svenskt Sigill.

Senaste nytt

Stor minskning av tillsatt socker i svensk läsk

Sedan 2019 har svenska bryggerier minskat mängden tillsatt socker i läsk med i genomsnitt 36 procent per liter.
Sockeråtagandet_1_A

Heta och fruktiga nyheter från Cloetta

Cloetta lanserar två nyheter i begränsad upplaga samt nya tolkningar av Malacos klassiker.
cloetta

Smartare Mat i Sverige köper fabrik i Mantorp

Smartare Mat i Sverige säkrar produktionen av sitt varumärke Stacky's, genom att förvärva en fabrik i Mantorp.
matfabriken-startup2

Reumatikerförbundet lanserar Easy to Use-märkning

Reumatikerförbundet lanserar en produktmärkning för förpackningar och produkter, som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx