Abdon Mills samarbetar med Skira för ökad spårbarhet

PUBLICERAD: 18 mars 2022
UPPDATERAD: 21 februari

Jacob Morén är COO (operativ chef) på Skira.

Abdon Mills satsar på att öka sin spårbarhet genom ett samarbete med den digitala plattformen Skira. Genom plattformen kan lantbrukare som levererar spannmål till Abdon Mills få betalt för ökad spårbarhet.

Genom ett samarbete med plattformen Skira vill Abdon Mills förenkla lantbrukarens insamling av gårdsdata samt skapa insikter kring hur råvarorna har producerats. Plattformen gör det möjligt för Abdon Mills att spåra data kopplade till företagets handel med råvaror, öka sin matsäkerhet samt skapa en närmare relation med lantbrukarna. Samtidigt gör informationsdelningen det möjligt för både lantbrukaren och Abdon Mills att börja optimera sitt arbete för minskad klimatpåverkan i råvaruledet och kan i framtiden ge möjlighet att skapa ökade finansiella incitament till dem som producerar mer hållbart.

”Det är avgörande att vi går över till mer hållbara jordbruksmetoder och bättre tekniska och ekonomiska incitament är nyckeln till att möjliggöra den övergången. Skiras digitala plattform är först i sitt slag och vi vill genom att använda den minska klimatavtrycket i primärproduktionen och samtidigt betala mer till lantbrukare som anstränger sig extra för att driva sin gård på ett så hållbart sätt som möjligt”, säger Kristoffer Lundh, inköpschef respektive Erling Koch, VD, på Abdon Mills AB.

Under våren kommer Abdon Mills att arbeta med utökad datainsamling och beräkningar från svenska bönder som de handlat av under 2021 samt under 2022 års skörd. Planen är att på sikt kunna inkludera fler aspekter för hållbart lantbruk samt undersöka monetär ersättning för mer hållbart producerade råvaror.

”Abdon Mills är en stor, progressiv och växande partner med tydligt fokus på hållbarhet. De tar nu tydliga steg för att skapa ökade insikter om sin produktion genom att underlätta datadelning i leverantörskedjan, öka spårbarheten på sina varor, samt påbörja ett arbete där klimatmässig och ekonomisk hållbarhet hänger samman för lantbrukaren”, säger Jacob Morén, COO på Skira.

Abdon Mills, som är en del av Abdon Food, är en kvarnverksamhet med lång tradition av att producera mjöl från olika spannmål med svenskt ursprung.

Agtech-bolaget Skiras digitala plattform kopplar samma lantbrukare, förädlare, handlare och varumärken så att de på ett enklare sätt kan dela data och öka värdet av den sålda produkten på toppen av deras befintliga handelsrelationer.

Senaste nytt

Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Andelen vegetarianer, veganer och flexitarianer har minskat, inte minst bland unga, samtidigt ökar intresset för hybridprodukter.
hybrid
Vegobarometern: Hybridprodukter på frammarsch

Estrella firar midsommar med snacksvisor

Estrella vill höja midsommarstämningen genom att lansera ett vishäfte med festliga snacksvisor – att sjunga till chipsskålen.
Estrella_Snacksvisor_Pressbild_1920x1080
Estrella firar midsommar med snacksvisor

Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Svenska BlueRedGold tar in 31 miljoner i en investeringsrunda för att utveckla ett skalbart inomhussystem för åretruntodling av saffran.
saffran2hoÌ_g fotograf Markus Engstrand
Paulig investerar i hållbar saffransproduktion

Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Över 35 ton jordgubbar har kontrollerats, bland annat för att säkerställa att ursprungsmärkningen stämmer och att företagen är registrerade.
gubbar
Stor kontrollinsats mot försäljning av jordgubbar

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår