Jim Frandsen är ny VD för Semper

PUBLICERAD: 3 september 2021
UPPDATERAD: 21 februari

Jim Frandsen

Jim Frandsen tar över ledningen av den nordeuropeiska verksamheten inom Hero Group och har utsetts till VD för Semper från och med den 1 september 2021. Han efterträder Sebastian Schaeffer som går vidare till nya uppdrag utanför ägarkoncernen Hero Group.

Jim Frandsen går in i den nya rollen som General Manager for Hero North Europe and CEO for Semper. Han har varit landschef för Semper i Danmark och Norge i mer än 12 år och har tidigare haft ledande roller inom L’Oréal och Carlsberg.

Hero North Europe omfattar Semper i Norden, Hero Benelux i Nederländerna och de två brittiska företagen Organix och Juvela.

I samband med den interna rekryteringen av ny VD till Semper presenteras ytterligare två befordringar i den nordiska ledningen.

Andreas Olofsson, Country Manager Sverige, kommer att lägga till Norge på sitt ledarskapsansvar och tillträder rollen som Country Manager Sverige och Norge.

Matilde Mortensen, för närvarande kommersiell chef för Semper Danmark, har blivit befordrad till Country Manager Danmark.

 

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland