Svinnet i primärproduktionen ska minska genom nytt etappmål

PUBLICERAD: 28 februari 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Naturvårdsverket lämnade nyligen ett förslag till regeringen om ett nytt etappmål för minskat matsvinn. Målet handlar dels om att livsmedelsavfallet i livsmedelskedjan ska minska, dels om att en ökad andel av den svenska livsmedelsproduktionen ska nå butik och konsument till år 2025.

”Svinnet i primärproduktionen räknas sällan som livsmedelsavfall och det är därför viktigt att den andra delen av målet finns med så att hela livsmedelskedjan omfattas, även jordbruk, trädgård och fiske. Det är i linje med livsmedelsstrategins mål om en ökad svensk hållbar produktion och även med Agenda 2030”, säger Karin Lindow, som samordnar Jordbruksverkets arbete med matsvinn.

Matsvinn och förluster på gården beror på faktorer som jordbruksföretagaren inte alltid styr över – väder, växtskadegörare, sjukdomar, svängningar i efterfrågan och kvalitetskrav från senare led i livsmedelskedjan. Nu är ett nytt branschsamarbete för minskat matsvinn på gång, som bland annat ska hantera utmaningar som beror på agerande i flera led i livsmedelskedjan.

”Odlare upplever att kvalitetskraven ökar, och ofta handlar det om produkternas utseende. På gården tar man givetvis hand om de överblivna produkterna, grönsaker och potatis lämnas i jorden eller ges som djurfoder, men det är mindre resurseffektivt och ger sämre eller inget betalt”, säger Karin Lindow.

Den nya EU-lagstiftningen som förbjuder otillbörliga handelsmetoder (UTP) ska införas i svensk lagstiftning 2021 och väntas också minska problemen med bland annat sena avbeställningar som kan leda till matsvinn.

”Den nationella handlingsplanen för minskat matsvinn, ”Fler gör mer”, med 42 konkreta åtgärder tar oss också framåt mot målen. Den är framtagen tillsammans med berörda aktörer och den är hela livsmedelsbranschens handlingsplan. Jordbruksverket arbetar tillsammans med Livsmedelsverket och Naturvårdsverket inom regeringsuppdraget för minskat matsvinn. Arbetet för att minska matsvinnet och öka resurseffektiviteten behöver ske i hela kedjan, även på gården”, säger Karin Lindow.

Naturvårdsverket föreslår följande etappmål för minskat matsvinn:
”Matsvinnet ska minska så att det sammantagna livsmedelsavfallet minskar med minst 20 viktprocent per capita från år 2020 till år 2025, samtidigt som en ökad andel av den svenska livsmedelsproduktionen når butik och konsument till år 2025.”

Läs mer på Naturvårdsverkets webbplats

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Kampanj ska öka konsumtionen av svenska ägg

Svenska Ägg inleder en flerårig marknadssatsning. Visionen är att alla som bor i Sverige ska äta minst ett ägg om dagen – och det ska vara svenskt.
Marie L Hogstadius

De kan vinna årets Sjömatspris

Skillingefisk-Impex, Guldhaven Pelagiska och Musselfabriken är finalister till Sjömatspriset 2025 som delas ut under Nordic Seafood Summit.
Nominerade_sjomatspriset

Coop ansluter till Lantmännens odlingsprogram

Coop ansluter Coop Havregryn till Klimat & Natur – Lantmännens odlingsprogram för Framtidens Jordbruk.
coop

Agtira stärker sin marknadsposition

Agtira blir medlem i Svenska Odlarlaget, en medlemsägd producentorganisation för växthusodlare i Sverige.
agtira vd