Hotellkedja vill locka köttälskare med baljväxtburgare

PUBLICERAD: 24 februari 2020
UPPDATERAD: 21 februari


Nordic Choice Hotels lanserar en burgare av svenskodlade baljväxter, som ska ”locka den mest kräsna hamburger-gourmeten”.

”Våra gäster älskar hamburgare. Oavsett vad vi sätter upp på menyn så kan inget hota den. Men som hotellkedja så vill vi utmana våra gäster och få dem att upptäcka nya livsmedel som de annars inte skulle testa. Vår nya baljväxtburgare är ett sådant exempel”, säger Fredrik Blomberg, Nordic Choice Hotels Director of Food & Beverage.

Den nya baljväxtburgaren kommer under våren att introduceras på Nordic Choice Hotels restauranger i Sverige. Den uppges ha flera fördelar, både ur ett miljö- och hälsoperspektiv, jämfört med en köttbaserad hamburgare. Samtliga råvaror – baljväxter, svamp, havre och camelinafrön – är odlade i Sverige, burgaren innehåller 86 procent omättat fett och är rik på fiber.

”Vi har en tydlig målsättning inom Nordic Choice Hotels att minska vår egna klimatbelastning men också att göra det enkelt för våra gäster att göra medvetna och hållbara val. Det är enkelt att erbjuda alternativ men det kräver extra engagemang och insatser för att utmana en så etablerad maträtt som hamburgare. Det här är mat som inte bara gör magen glad utan också vår omvärld”, säger Harald Bjugstad-Holm, Nordic Choice Hotels Director of Sustainability.

Baljväxtfärsen har utvecklats på Torsåker gård, Axfoundations testgård och utvecklingscentrum för framtidens hållbara livsmedel.

Senaste nytt

Stor minskning av tillsatt socker i svensk läsk

Sedan 2019 har svenska bryggerier minskat mängden tillsatt socker i läsk med i genomsnitt 36 procent per liter.
Sockeråtagandet_1_A

Heta och fruktiga nyheter från Cloetta

Cloetta lanserar två nyheter i begränsad upplaga samt nya tolkningar av Malacos klassiker.
cloetta

Smartare Mat i Sverige köper fabrik i Mantorp

Smartare Mat i Sverige säkrar produktionen av sitt varumärke Stacky's, genom att förvärva en fabrik i Mantorp.
matfabriken-startup2

Reumatikerförbundet lanserar Easy to Use-märkning

Reumatikerförbundet lanserar en produktmärkning för förpackningar och produkter, som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx