”Alger – lösningen på framtidens livsmedelsförsörjning?” är det vinnande bidraget i årets WIN WIN Youth Award, som har temat hållbar mat.
Projektidén bakom det vinnande bidraget syftar till att med hjälp av småskalig produktion i närmiljön tillgängliggöra och öka konsumtionen av alger.
”Vi är otroligt glada och stolta över vår insats och det har varit en ära att få kamma hem priset till vår skola igen. Vi hoppas verkligen att budskapet att välja alger som mat över kött kan spridas genom denna extremt viktiga tävling. Vi tror på hållbarhet och det borde vi alla göra, säger vinnarna Mina Shabbaki, Görkem Ölmez och Nina Lam från Lindholmens Tekniska Gymnasium, som tar emot priset på GöteborgsOperan 31 oktober.
Prissumman är 10 000 kronor som ska användas till att utveckla elevernas gymnasiearbete.
Juryns motivering:
”Med utgångspunkt i hållbarhetens tre dimensioner har vi en vinnare som på ett innovativt och konkret sätt skapar en lokal lösning på den globala livsmedelsproduktionen. Vinnarna har identifierat ett flertal viktiga hållbarhetsfrågor, från minskning av köttkonsumtion och transporter, till social hållbarhet i en levande landsbygd. Lösningen är ett realistiskt exempel på hur man kan skapa samhällsnytta i sin närmiljö.”
Nathalie Bödtker-Lund är verksamhetsledare för WIN WIN Award. Hon berättar att priset ska inspirera unga till engagemang i frågor som driver det hållbara samhället framåt:
”Årets vinnare bidrar till en dellösning på det globala problem som livsmedelsproduktionen innebär. Det är nyskapande, inspirerande och påverkar samhället att ändra riktning.”
WIN WIN Gothenburg Sustainability Award är ett av världens främsta hållbarhetspris som har delats ut sedan år 2000. År 2018 instiftades WIN WIN Gothenburg Sustainability Youth Award, som riktar sig till elever i årskurs 3 på alla gymnasieskolor i Västra Götaland. Uppdraget för eleverna är att komma på en projektidé inom ramen för gymnasiearbetet, som är kopplat till årets tema för WIN WIN Award. I år är temat hållbar mat.