Starkt stöd för ett Food Valley of Sweden

PUBLICERAD: 16 september 2019
UPPDATERAD: 21 februari

Livsmedelskademin, Food Valley of Sweden och Foodhills fick starkt gensvar för en samlad satsning på ett ”Silicon Valley för mat” i Sverige. Från vänster: Lennart Svensson, Food Valley of Sweden, Bengt Persson, Foodhills, Lennart Hjulström, Food for Progress, Lotta Törner, Livsmedelsakademin och Per-Anders Langendahl, SLU. Foto: Lars Höök

”Vi behöver Food Valley of Sweden – ett Silicon Valley för mat. Tillsammans kan vi skapa hållbara kretsloppsbaserade system för framtidens mat.” Det menade ett 60-tal tunga representanter för näringsliv, akademi och samhälle vid ett Innovationsforum på Foodhills.

Bakom inbjudan till Innovationsforumet stod Livsmedelsakademin och Food Valley of Sweden. Med på mötet fanns företrädare för industrin, bland andra ABB, Orkla och Findus, och från forskningen, främst SLU, RISE och Stiftelsen Lantbruksforskning. Även företrädare för odlare och handel fanns på plats.

”Det behövs en fysisk plats där vi kan mötas, utbyta erfarenheter och testa idéer. Alla led i värdekedjan måste vara med i arbetet att utveckla en kretsloppsbaserad och hållbar livsmedelsproduktion”, var en av slutsatserna från mötet.

”Vi är många som vill bidra till bygget av ett cirkulärt livsmedelssystem, men vi måste arbeta tillsammans och inkludera alla delar i livsmedelskedjan. Det här är en startpunkt i det arbetet”, säger Lotta Törner, VD för Livsmedelsakademin.

Food Valley of Swedens ordförande Lennart Svensson säger att Foodhills är en unik anläggning för utveckling av cirkulära system, där flera aktörer kan samverka.

Foodhills VD Bengt Persson bjuder in till en fortsatt dialog mellan aktörerna längs värdekedjan tillsammans med Livsmedelsakademin och Food Valley of Sweden.

”Sverige har goda förutsättningar att åstadkomma något riktigt bra när det gäller cirkulär livsmedelsproduktion. Om vi inte tar vara på våra möjligheter blir vi akterseglade av andra länder”, säger Bengt Persson.

Food Valley of Sweden är ett samarbete mellan Region Skåne, Innovation Skåne, Bjuvs kommun och Foodhills med stöd av Tillväxtverket, för att skapa ett referens- och utvecklingscenter för cirkulär livsmedelsproduktion i offentlig/privat samverkan.

Foodhills tog över Findus anläggning i Bjuv i mars 2018. Visionen är att bli ledande i Europa på system för cirkulär livsmedelsproduktion som bidrar till en hållbar global utveckling.

Livsmedelsakademin är en non profit-organisation som arbetar för en innovativ, konkurrenskraftig och hållbar livsmedelsnäring.

Senaste nytt

Easy to Use - Reumatikerförbundet lanserar märkning för lättöppnade produkter

Förpackningarnas öppningsbarhet, men även hanterbarhet, är frågor som stötts och blötts under alla år, egentligen ända sedan konsumentförpackningar såg dagen ljus i mitten på 1900-talet. Svåröppnat har alltid varit ett gångbart ord och så är det i många fall fortfarande. Nu lanserar Reumatikerförbundet en produktmärkning för förpackningar och produkter som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Regenerativt brödprojekt: Kan en smörgås göra skillnad?

I ett nytt innovationsprojekt undersöks hur bröd kan bakas med grödor som främjar jordhälsa och biologisk mångfald – och dessutom smakar bättre.
DSC_0041

Ära – en ny osttyp från Skånemejerier och Allerum

Ära presenteras som en helt ny typ av hårdost med hög smakintensitet och toner av knäckig kola och umami.
Allerum_Ära-SE_prm

Ny trågförseglare för stora volymer från Ishida bygger på smart intelligens

Ishida Europe har introducerat en ny trågförslutare för livsmedelsindustrin, QX-800 som ger ökad kapacitet och hanterar prestanda- och effektivitetsutmaningar för trågförslutningsapplikationer. Den bygger på smart intelligens och har en kompakt design.
QX 800 close up shot of gripper arms with pots of fruitx

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx