Krav rekryterar agronomekonom

PUBLICERAD: 13 september 2019
UPPDATERAD: 21 februari

Rebecka Lööf har anställts på Krav som marknads- och regelutvecklare inom livsmedelsområdet.

Krav har anställt Rebecka Lööf som marknads- och regelutvecklare inom livsmedelsområdet med särskilt fokus på restauranger och storkök.

”Rebecka Lööf har ett spännande helhetsperspektiv som omfattar både affärsnytta och hållbarhetstänk och det kommer vi att ha stor nytta av när vi stöttar allt fler att Krav-certifiera sin restaurangverksamhet, säger Carl Albertsson, tf Affärsområdeschef för Livsmedel på Krav.

Rebecka Lööf är agronomekonom utbildad på Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, och erbjöds anställning på Krav efter ett framgångsrikt projektarbete om hållbara livsmedel.

”Man gör hållbara val av olika anledningar och jag tror det är viktigt att visa på alla mervärden som hållbarhetsarbete kan bidra med – även affärsnytta, som är ett av mervärdena med att vara Krav-certifierad. Det är viktigt att ha affärsnyttan i bakhuvudet genom hela kedjan för att få ihop helheten, säger Rebecka Lööf.

Hon ser hållbarhet som ett nödvändigt och användbart instrument för att möta framtidens klimatförändring och den råvarubrist som kan antas följa av den.

”Om vi ska fortsätta konsumera som vi gör idag, måste vi ändra vårt konsumtionsmönster och börja tänka mer hållbart. Det är viktigt att få med den tanken in i livsmedelsbranschen för att gå i rätt riktning”, säger Rebecka Lööf.

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Sommarkänsla året runt med Pomonader

Kiviks Musteri lanserar det nya konceptet Pomonad, en kolsyrad dryck baserad på svenska äpplen och andra svenska sommarsmaker.
Pomonader 16_9

Kungsörnen firar Pippi Långstrump 80 år

Kungsörnen hyllar Pippi Långstrump på 80-årsdagen genom ett samarbete med Astrid Lindgren Aktiebolag och jubileumskampanjen "Gör som Pippi".
pippi

Bisfenoler i kontakt med livsmedel förbjuds

Nu blir det förbjudet att använda bisfenol A och andra bisfenoler som klassificeras som farliga i material som kommer i kontakt med livsmedel.
Konservburkar

Lidls kundklubb spränger tvåmiljonersvallen

Lidl Plus har nått två miljoner användare – drygt fyra år efter lanseringen – och rankas idag som branschens mest rekommenderade kundklubb.
fe654a70-4b35-4b07-925e-b90c537f24a3