Tillfälligt förbud mot ålfiske inom EU - även av glasål

PUBLICERAD: 18 december 2018
UPPDATERAD: 21 februari


EU:s fiskeministrar har fastställt 2019 fiskekvoter för EU:s vatten i Västerhavet, det vill säga Nordsjön, Skagerrak, Kattegatt, Atlanten och Medelhavet, samt i vissa vatten utanför EU.

Beslutet, som fattades efter två dagars förhandlingar, innebär att fler bestånd fiskas enligt målet om maximal hållbar avkastning. Detta gäller också för majoriteten av de svenska kvoterna, bland annat för torsk, kolja, gråsej, vitling, rödspätta, sjötunga, havskräfta och räka. Under nästa år införs också landningsskyldighet för alla kvoterade arter inom EU, vilket innebär att all fångst – även bifångst – inte längre får kastas samt måste föras i land. Landningsskyldigheten är en av de viktigaste principerna i den gemensamma fiskeripolitiken.

Beslutet innebär också ett fortsatt tre månaders fiskestopp för fiske efter ål i Östersjön och Atlanten. Nästa år utvidgas fiskestoppet till att också omfatta glasål, vilket är ål som är mindre än 12 centimeter, fritidsfiske samt ålfisket i Medelhavet.

”Det har varit ett hårt jobb för att utöka fiskestoppet av ål så att det omfattar hela EU och alla ålens livsstadier. Det finns i Sverige en bred politisk samsyn i denna fråga, det här beslutet visar att trägen vinner”, säger landsbygdsminister Sven-Erik Bucht.

 

 

Senaste nytt

Hon blir Arlas nya jordbrukschef i Sverige

Hanna Bellner blir ny chef för jordbruks- och medlemsfrågor för Arla i Sverige. Hon har arbetat på Arla i mer än 15 år, senast som chef för säljkåren mot dagligvaruhandeln.
6b3ca06b-790a-4660-a3dc-9e245880730a-w_960
Hon blir Arlas nya jordbrukschef i Sverige

Kryddig julsenap från Apotek Hjärtat

Apotek Hjärtats julsenap får i år smak av den nordafrikanska kryddblandningen Ras el hanout.
RAO1069682_01
Kryddig julsenap från Apotek Hjärtat

Julöl 2025: Hantverk, hållbarhet och nya smaker

Inför julen 2025 ser Sveriges Bryggerier en tydlig trend mot hantverk, hållbarhet och smakinnovationer.
Festive beer on a Christmas table.
Julöl 2025: Hantverk, hållbarhet och nya smaker

Nytt och klassiskt julgodis från Fazer

Fazers julsortiment är en blandning av klassiker och nyheter – från krispiga praliner till kex med pepparkakssmak.
fazer (kopia)
Nytt och klassiskt julgodis från Fazer

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår