Årets spannmålsskörd bara hälften så stor som ett normalår

PUBLICERAD: 25 oktober 2018
UPPDATERAD: 21 februari


Sommarens extremväder har haft en tydlig påverkan på det svenska lantbruket. När skörden av spannmål, oljeväxter och trindsäd nu är bärgad i hela landet, kan Lantmännen konstatera att utfallet är lägre än tidigare uppskattning på 4,2 miljoner ton. Lantmännens bedömning är att hela Sveriges samlade skörd uppgår till 3,5 miljoner ton – att jämföra med femårssnittet på 6,2 miljoner ton, det vill säga nästan en halvering mot ett normalår.   

”Lantmännen gick ut med sin skördeprognos i juli och vår uppskattning då var att vi skulle få den lägsta skörden på över 25 år. Nu – när vi har facit i hand – kan vi konstatera att det snarare är den sämsta skörden sedan slutet av 50-talet”, säger Lantmännens spannmålschef Mikael Jeppsson

En nästan halverad svensk skörd kommer att påverka både Lantmännens och lantbrukarnas verksamheter under en längre tid. Lantmännen arbetar nu intensivt med planering och försörjning av spannmål till sina egna industrier och till kunderna i Sverige och på exportmarknaden.

”En stor del av Sveriges livsmedelsproduktion har drabbats av torkan och efter årets låga skörd är Sverige inte självförsörjande på basvaran spannmål. Även produktionen av mejeriprodukter, kött och öl påverkas negativt. Bristen på svenska råvaror kommer att leda till högre priser på livsmedel framöver”, säger Mikael Jeppsson. 

För att underlätta för sina medlemmar gick Lantmännen i augusti ut med ett åtgärdspaket på nästan en kvarts miljard kronor, och cirka 150 miljoner kronor har redan betalats ut till lantbrukarna. Lantmännen har gjort lättnader i spannmålsavtalen, sänkt räntan på krediter och bidragit med rådgivning och stöd kring nya foderstrategier. 

”Lantbruksbranschen och växtligheten påverkas mycket av väderläget och det kan komma flera dåliga skördeår framöver. På Lantmännen ser vi redan ett förändrat mönster i hur odlarna säljer spannmål till oss. Inför skörd 2019 arbetar vi med att förmedla viktiga budskap till lantbrukarna, så som vikten av riskanalyser och nya strategier för spannmålsförsäljning. Det kan exempelvis handla om att dela upp skörden på flera försäljningstillfällen för att minska risken”, säger Mikael Jeppsson. 

Samtidigt som skörden 2018 avslutas påbörjas nästa skördeår ute på gårdarna. 

”Betydande höstvetearealer har såtts och de svenska lantbrukare som ingår avtal nu kommer att kunna dra nytta av ett högt spannmålspris. Den stora höstsådden är en positiv start på skördeåret 2019”, säger Mikael Jeppsson.   

Läs mer om skörden 2018 HÄR

Information kopplat till sommarens torka och Lantmännens åtgärdspaket finns HÄR 

Carina Malm

 

 

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Senaste nytt

Arlas Keso-mejeri nu helt fossilfritt

Arla i Falkenberg har bytt naturgas mot flisbaserad fjärrvärme och anläggningen är nu helt fossilfri.
5c03efc3-64bc-4420-81ed-0c07cae30c01-w_960

Ökad försäljning av frukt och grönsaker under 2024

Försäljningen av frukt och grönsaker ökade med 4,5 procent under 2024, jämfört med året innan, visar Dagligvaruindex Frukt & Grönt.
2c0510f8-96a3-4549-9482-05415a6a1b7e-w_960

Ökat fokus på Nyckelhålsmärkta produkter

Livsmedelsverket och livsmedelsbranschen gör en gemensam satsning på att lyfta fram Nyckelhålsmärkningen under januari.
Skärmavbild 2025-01-17 kl. 11.03.18

Ny kärlekskollektion från Lakrids By Bülow

Det danska gourmetlakritsföretaget Lakrids By Bülow lanserar LOVE-kollektion med fyra av sina mest populära smaker.
eyJwYXRoIjoibGFrcmlkcy1ieS1idWVsb3dcL2ZpbGVcL21NVkJUZFJpZzFycjFLYVpmMlNULmpwZyJ9_lakrids-by-buelow_jONL2iErCw546WiEQssXZFoNENODYn7EO2fkPewE8Fc