Arla satsar på forskning om hållbar mjölkproduktion

PUBLICERAD: 23 oktober 2018
UPPDATERAD: 21 februari


Arla satsar fyra miljoner kronor varje år fram till år 2022 på forskning om hållbar mjölkproduktion i ett samarbete med Stiftelsen Lantbruksforskning. I forskningssatsningen ingår även att öka kunskaperna om hur mejeriprodukter bidrar till en balanserad och näringsrik kost. 

”För Arla är det viktigt att förstå hur våra produkter bidrar till en hållbar kost på bästa sätt. Det betyder hållbarhet i alla led. Våra ägare tillhör världens bästa, när det gäller att producera hållbar mjölk och inom Arla har vi kommit långt, när det gäller transport och produktion där Arlas tunga transporter i Sverige är nu 100 procent fossilfria. Vi ställer om elen på våra färskvarumejerier till fossilfri el. Allt för att minska klimatpåverkan. Nu tar vi ytterligare ett steg för att genom forskning hitta metoder för att ytterligare stärka prestandan på våra ägares gårdar”, säger Anna-Karin Modin Edman, hållbarhetschef på Arla Sverige, i ett pressmeddelande. 

Jonas Carlgren, styrelseledamot både i Arla och i Stiftelsen Lantbruksforskning, säger att det är viktigt med ny kunskap för de mjölkbönder som äger Arla: 

”Det finns stora förväntningar från samhället att vi fortsätter att ligga i framkant när det gäller låg klimatpåverkan per kilo mjölk och hög djurvälfärd. Mjölkproduktionen är en del av ett hållbart svenskt jordbruk och mjölkprodukter som produceras på ett ansvarsfullt sätt bidrar till en hållbar kost, både nu och i framtiden.”

Anna-Karin Modin Edman ser stora möjligheter att genom riktad forskning hitta nya metoder för ett mindre klimatbelastande jordbruk, samtidigt som produktionen ökar. 

”Arla vill ha robust metodik som vi baserar våra strategier på, både när det gäller innovation och för produktutveckling, men också när det gäller hållbar produktion på gårdsnivå.” 

Följande fem forskningsprojekt får resurser från Stiftelsen Lantbruksforskning:

  • Pernilla Tidåker, SLU – Den mångfunktionella mjölkgården: Indikatorer och verktyg för ekosystemtjänster och biodiversitet
  • Ulf Sonesson, RISE – Nutritions -och hälsoindikatorer inom Livscykelanalyser (LCA) av livsmedel
  • Christel Cederberg, Chalmers – Att mäta och bedöma matens miljöpåverkan
  • Pekka Huhtanen, SLU – Ökad hållbarhet i mjölkproduktionen genom förbättrad fodereffektivitet
  • Mikaela Lindberg, SLU – Skötselåtgärder för ökad effektivitet genom ökad livslängd i mjölkkobesättningar

Sveriges Lantbruksuniversitet, SLU, kommer att koordinera programmet. 

Carina Malm

 

 

Senaste nytt

Smaktrender: Asiatiskt i köket, pistageboom och sursött

Citron, hallon och nötigt – Smakrapporten 2025 avslöjar tydliga skiften i svenskarnas smakpreferenser.
Pressbild_citron
Smaktrender: Asiatiskt i köket, pistageboom och sursött

Garants mejeriförpackningar sprider kunskap om dyslexi

Axfood har inlett ett samarbete med Dyslexiförbundet för att öka kunskapen om läs- och skrivsvårigheter.
dyslexi
Garants mejeriförpackningar sprider kunskap om dyslexi

CandyKings sommarnyheter nu i lösgodishyllan

CandyKing presenterar sju nya lösgodisbitar i årets sommarsortiment.
e2d0d3ef-b49c-48cd-8200-8ab0df21ae52-w_960
CandyKings sommarnyheter nu i lösgodishyllan

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med gruppen KAJs deltagande på Eurovision Song Contest. Eller egentligen passade man inte på, det handlar om ett misstag som man valde att inte lägga locket på om.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår