Svenska läskproducenter: Vi ska minska sockret med 40 procent till 2030

PUBLICERAD: 28 maj 2026
UPPDATERAD: 28 maj
Foto: Sveriges Bryggerier

Sveriges Bryggeriers medlemsföretag presenterar nu ett nytt gemensamt åtagande att minska mängden socker i kolsyrad läsk med totalt 40 procent till år 2030, jämfört med 2019. Det är nästa steg i ett långsiktigt folkhälsoarbete där branschen sedan 2019 redan har minskat sockret med 28 procent.

–Vi vill ta ett större ansvar för folkhälsan och inspirera fler livsmedelsproducenter att bidra till minskat sockerintag. Dryckesproducenterna i Sverige har samarbetat för sockerminskning sedan 2019 och tagit ledartröjan för sockerreduktion i internationell jämförelse, säger Anna-Karin Fondberg, vd Sveriges Bryggerier.

Svenska läskproducenter höjer nu ambitionen för sockerreduktion. Målet gäller den totala mängden socker i såld kolsyrad läsk och mäts från basåret 2019.

–Redan i dag gör vi det enklare för konsumenter att välja drycker med mindre eller inget tillsatt socker. Det nya åtagandet bidrar till att fortsätta driva utvecklingen av både nya produkter och anpassningar av befintliga recept, i takt med att konsumenternas önskemål och förväntningar förändras, säger Arjan Wiertz, vd Coca-Cola Europacific Partners Sverige.

Fem prioriterade områden

Målet ska nås genom fem prioriterade områden: anpassning av recept för lägre sockerhalt, fler produkter med låg eller ingen sockerhalt, ökad tillgång på små förpackningsstorlekar, ansvarsfull marknadsföring och branschgemensam uppföljning av måluppfyllelsen.

–Som relativt liten aktör på läskmarknaden med flera svenska ikoner i läskportföljen, jobbar vi på Spendrups med långsiktiga sockerfria innovationer där vi aldrig kompromissar med smaken. Framgångarna hittills har gjort det tydligt att det handlar om att hjälpa konsumenterna navigera i utbudet och då är smaken nyckeln. Branschens åtagande bidrar till att accelerera den utvecklingen och stödjer en god och sund läskkultur, säger Henrik Åström, vd Spendrups.

Började på EU-nivå

Branschens arbete med sockerreduktion började på EU-nivå inom branschorganisationen UNESDA med ett gemensamt mål om 10 procents minskning mellan 2015 och 2020. I Sverige gick man vidare och satte 2019 ett eget mål om 15 procents reduktion till 2024. Utfallet blev 28 procent.

–På Carlsberg Sverige jobbar vi hårt för att minska sockret i vår dryckesportfölj och i dag är 80 procent av vår sålda läsk sockerfri. Det visar tydligt att konsumenternas preferenser förändras – och att vi som bransch kan göra verklig skillnad. Det nya åtagandet stärker vårt gemensamma arbete ytterligare, säger Peter Hammarstedt, vd Carlsberg Sverige.

Åtagandet är ett led i att stödja regeringens arbete för bättre folkhälsa och syftar till att göra det enkelt för konsumenter att minska sitt sockerintag från läsk.

–Sockerreduktionen är ett åtagande om att bidra till folkhälsan genom mer ansvarsfull produktion. Det driver vårt innovationsarbete inom läsksegmentet framåt och kommer leda till fler alternativ för konsumenten, säger Johan Branmark, vd för Herrljunga Drycker.

 

Senaste nytt

Läs vidare