Paulig säljer Risenta till Midsona

PUBLICERAD: 31 mars 2026
UPPDATERAD: 31 mars

Pauligs dotterbolag Santa Maria AB har ingått avtal om att sälja varumärket Risenta, dess immateriella rättigheter och tillhörande verksamhet till den svenska konsumentvarukoncernen Midsona AB (publ).

Beslutet är en del av Pauligs strategi att skärpa fokus på de kategorier – World Foods och Tex Mex – som driver bolagets långsiktiga tillväxt. Avtalet undertecknades den 31 mars och affären planeras att slutföras den 1 juni.

Risenta grundades 1940 och har en lång historia. I dag erbjuder varumärket ett brett sortiment av produkter på den svenska marknaden, bland annat frön och kärnor, specialmjöl och frukostprodukter. Under åren har Risenta blivit ett välkänt varumärke bland svenska konsumenter. Risenta har varit en del av Paulig sedan 2015.

– Pauligs tillväxt och resultat drivs i huvudsak av World Foods och Tex Mex, och det är här vår ambition ligger framåt. Genom att sälja Risenta kan vi ytterligare skärpa vårt fokus, samtidigt som vi säkerställer att det välkända Risenta‑varumärket får fortsätta att utvecklas där det passar väl in strategiskt, säger Lenita Ingelin, vd Santa Maria och Europachef på Paulig.

Midsona är en svensk konsumentvarukoncern med verksamhet i Europa som utvecklar och marknadsför varumärken inom hälsa och välbefinnande, med fokus på hållbarhet. Förvärvet av Risenta stärker Midsonas befintliga sortiment och stödjer bolagets tillväxtambitioner.

– Risenta är ett väletablerat varumärke med hög igenkänning hos konsumenter och en tydlig positionering. Vi ser en stark strategisk passform i vår portfölj och är övertygade om att Risenta kommer att fortsätta utvecklas och växa som en del av Midsona, säger Henrik Hjalmarsson, vd och koncernchef för Midsona.

Affären omfattar varumärket Risenta, immateriella rättigheter, verksamheten samt tillhörande produktionslinjer. Under övergångsperioden kommer Paulig och Midsona att samarbeta tätt för att säkerställa kontinuitet för kunder och samarbetspartners. Affären innebär ingen övergång av anställda från Paulig eller Santa Maria AB.

Genomförandet av transaktionen är villkorat av godkännande från Inspektionen för strategiska produkter.

 

Senaste nytt

Läs vidare