Designbyrån Silvers nya podd: "Lättillgänglig fackbok"

PUBLICERAD: 4 september 2025
UPPDATERAD: 5 september
Johnny Mattson från O. Kavli i mitten. Calle Peyron till höger och Jacob Norstedt, strategichef på Silver.

”Som en lättillgänglig fackbok”. Så vill designbyrån Silver att deras nya podd. Siver Brand Talks, ska uppfattas.

Ett poddformat är en möjlighet att nörda ner sig i detaljer eller bara vara intressant och allmänbildande. Att höra kunniga personer berätta kan också vara kunskapsgrundande. Det är i stora drag så Silver har tänkt beslöt sig för att starta en podd. Sen vill man så klart också att många fler ska upptäcka deras kunnighet inom varumärke och design.

Det blev nästan som en podd med en paneldiskussion när Packnews mötte André Hindersson, vd på Silver och Calle Peyron, varumärkesexpert och lärare på IHM Business School, som är värd under poddarna. Vårt möte handlade om att få veta mer om bakgrunden till satsningen.

Under ett par månader har det första avsnittet av Silver Brand Talks nu funnits ute på Spotify, och enligt André och Calle har det varit riktigt bra lyssnarsiffror. I det första avsnittet är Johnny Mattsson, CEO på O. Kavli, gäst. Under 45 minuter diskuteras Kavlis mycket lyckade lansering av Johnny´s Barbecuesås men inte bara det, samtalet gled även in på framgången bakom Kavlis olika varumärken, den unika affärsmodellen och varför hårdrocken har bidragit till en ökad försäljning av barbequesåser.

– Det här är något som har legat och ”pyrt” hos oss på Silver under lång tid. Varför inte starta en podd? Jag har startat projektet ett par gånger men av olika orsaker har det runnit ut i sanden, men nu blev det av, berättar André Hindersson.

– Syftet med podden är att skapa ett forum för branding och design och vi gör det så klart ur Silvers perspektiv. Vi har haft örat mot marken och vet att det här är något som intresserar folk.

Läs mer om detta i kommande utgåva av tidningen Packnews. Under tiden kan du lyssna på podden här!

Senaste nytt

Scan Sverige rekryterar ny inköpsdirektör

Scan Sverige har rekryterat Göran Niléhn som ny inköpsdirektör. Han kommer närmast från Skånemejerier.
nehlin
Scan Sverige rekryterar ny inköpsdirektör

Skånemejerier slår kvargrekord

Under 2025 producerade Skånemejerier den högsta volymen av kvarg någonsin – en ökning med 25 procent mot året innan.
20240916_medarbetare_malmömejeri_02
Skånemejerier slår kvargrekord

Arla går över till 100 procent förnybar el i Europa

Arla täcker nu hela sin elkonsumtion i Europa med el från förnybara energikällor. Det omfattar 46 anläggningar i sju länder.
d8548bde-5f84-4b45-9881-3083a8b29585-w_960
Arla går över till 100 procent förnybar el i Europa

Sveriges bästa fullkornsmacka utsedd

"Power Roll" tog hem förstapriset, när Sveriges bästa fullkornsmacka utsågs på Fullkornets dag 14 januari.
Alla mackor
Sveriges bästa fullkornsmacka utsedd

Läs vidare

AI-teknik kan slopa behovet av streckkod

Tobias Pettersson, industridoktorand på ITAB, har en färdigutvecklad teknik som gör det möjligt att slippa streckkoderna på förpackningar.
Tobias Pettersson - scanningkassa 2 b x
AI-teknik kan slopa behovet av streckkod

Wasa lanserar ny visuell identitet

Wasas uppdaterade design ska ge ett mer distinkt och enhetligt uttryck, bättre anpassat till dagens konsumenter.
wasax
Wasa lanserar ny visuell identitet

GØLs nya design lyfter fram hantverket

Danish Crowns varumärke GØL lanserar nya förpackningar för korv, salami och salamisnacks. En mer transparent design lyfter fram hantverket bakom produkterna.
GÖL-ny design1
GØLs nya design lyfter fram hantverket

Ett misstag som man inte lade på locket om

Orkla Foods passade på att haka på de finska tongångarna i samband med KAJs deltagande på Eurovision Song Contest.
orkla
Ett misstag som man inte lade på locket om