Handeln tar gemensam ställning för Ukraina

PUBLICERAD: 19 maj 2025
UPPDATERAD: 19 maj
Handelslandet Sverige för Ukraina presenterades tillsammans med Sveriges bistånds-och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa, till vänster, och Ukrainas minister för jordbruk- och livsmedel, i mitten. Till höger Anders Torell, tillförordnad vd för Coop Sverige. Foto: Therese Knapp

Svensk Handel presenterar initiativet ”Handelslandet Sverige tillsammans för Ukraina”, som har växt fram i dialog med bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa.

Dagligvaruhandeln är först ut i initiativet men en uppmaning har gått till fler handelsgrenar om att stärka utbytet med Ukraina. Handelsföretag som vill ansluta sig till initiativet uppmanas till att tänka fritt kring hur man kan bidra.

– Vi är djupt stolta över det initiativ som Svensk Handel nu presenterar tillsammans med bistånds- och utrikeshandelsministern samt tre av våra medlemsföretag, Coop, Ica och Axfood. Handeln är en central aktör i varje gott samhälle. Återigen visar handeln prov på det starka samhällsengagemang som finns inom branschen, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.

– Vår förhoppning är att företag från alla delar av handeln, oavsett storlek, ansluter sig till detta viktiga initiativ för att stötta Ukraina. All hjälp behövs, och tillsammans kan vi inom handeln göra skillnad på riktigt. Låt oss inspireras av varandra, för vi kan alla göra något. Vi delar regeringens övergripande bild – att stödet till Ukraina ska fortsätta så länge det behövs.

Tre primära delar
Initiativet Handelslandet Sverige för Ukraina bygger på inledningsvis på tre primära delar:

• Ett snabbspår för ukrainska leverantörer
• Marknadsföring av ukrainska produkter
• Donationer av diverse utrustning eller pengar till Ukraina

– Genom att stärka våra affärsmässiga förbindelser med Ukraina vill vi både bidra till landets ekonomiska utveckling och främja ett långsiktigt stöd för det ukrainska folket. Det är oerhört viktigt att Ukrainas ekonomi är stabil den dagen kriget slutar och återuppbyggnaden av landet börjar, säger Anders Torell, tillförordnad vd för Coop Sverige.

I början av kriget skänkte Coops medlemmar och konsumentföreningar även pengar till krisinsatser på plats i Ukraina.

Snabbspår in i systemet
Ica kommer att erbjuda ett snabbspår för leverantörer av ukrainska livsmedelsartiklar, vilket innebär att artiklar tas in i systemet så snart som varorna är tillgängliga och godkända enligt svenska villkor.

– Vi tar vårt ansvar som samhällsaktör på stort allvar. Vi vill med detta initiativ göra en insats för att göra det enklare för ukrainska livsmedelsföretag att nå den svenska marknaden och därigenom bidra till en långsiktig ekonomisk utveckling i Ukraina, samtidigt som vi ger svenska kunder ökad möjlighet att köpa ukrainska produkter, säger Eric Lundberg, vd för Ica Sverige.

Ica stöttar Röda Korsets kris- och katastrofarbete genom insamlingar och pantknappen och har även gjort betydande donationer till Ukraina, inklusive en bolagsgemensam donation som tillsammans med lokala handlarinitiativ genererade i 15 miljoner kronor till Röda Korset i samband med krigsutbrottet 2022.

Svensk Handel kommer kontinuerligt dela vidare goda initiativ från medlemsföretagen på www.svenskhandel.se/ukraina.

Senaste nytt

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Zeta lanserar två färdigtoppade pinsabröd som bara behöver några minuter i ugnen för att ge den äkta italienska känslan enligt företaget.
Pinsa Margherita 360g HRx
Zeta lanserar två färdigtoppade pinsor

Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Nya smaker och koreansk, filippinsk och peruansk mat får allt större genomslag och påverkar i allt högre grad hur människor äter, både ute och hemma. Detta enligt en trendrapport från Paulig.
Paulig
Restauranggäster söker aktivt efter nya smaker enligt trendrapport

Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Korv är fortfarande en självklar del av svenskarnas vardag – och intresset har aldrig varit större. I år uppger hela 96 procent att de äter korv, den högsta nivån som hittills uppmätts.
FRSV_Korvrapporten_Svensk Falukorv
Svenskarnas korvätande slår rekord enligt Korvrapporten 2026

Livsmedelsförpackningar med pant och retur i vanliga pantmaskiner kan bli verklighet

Att bygga ett pantsystem för en förpackning är ett effektivt sätt att skapa cirkularitet. Våra PET-flaskor är ett utmärkt exempel på det. Nu pågår ett intressant projekt i Tyskland där Landskronaföretaget Treform har en viktig roll. Det handlar om att bygga ett system för livsmedelsförpackningar som kan gå i retur via vanliga pantmaskiner.
Thomas Olssonx
Livsmedelsförpackningar med pant och retur i vanliga pantmaskiner kan bli verklighet

Läs vidare

Felix ketchup firar 70 år på ett underhållande sätt

Felix ketchup fyller 70 år och kommer att firas med en reklamfilm som grund där jubileumsåret präglas av kampanjer, influencersamarbeten och oväntade happenings.
Felix_Ketchup_70_år_flaskorx
Felix ketchup firar 70 år på ett underhållande sätt

Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Konjunkturinstitutet konstaterar att de stora prisökningarna på livsmedel 2022-2023 berodde på ökade kostnader för insatsvaror och löner.
Carl Eckerdal_kundvagnar_pengar_Livsmedelsforetagen
Inga ”prispåslag” bakom ökade matpriser

Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Scan Sverige har tecknat avtal om att förvärva Delsbo Slakteri AB och Jämtlandsgården Livsmedel AB.
scan
Scan Sverige köper slakterier i Norrland

Dags igen för Husmanskostens Dag

Den 26 februari är det åter dags för Husmanskostens Dag, som blev en nationell temadag samma datum 2025.
foto Pål Allan
Dags igen för Husmanskostens Dag