Kampanj ska öka konsumtionen av svenska ägg

PUBLICERAD: 16 januari 2025
UPPDATERAD: 16 januari
”Visionen är att alla som bor i Sverige ska äta minst ett ägg om dagen och att svenska ägg är det självklara valet”, säger Marie Lönneskog Hogstadius, verksamhetsledare på Svenska Ägg. Idag konsumeras 213 ägg per person och år i Sverige. Foto: Pressbild

Nu inleder branschorganisationen Svenska Ägg en flerårig marknadssatsning för att öka konsumtionen av svenska ägg. Visionen är att alla som bor i Sverige ska äta minst ett ägg om dagen och att svenska ägg ska vara det självklara valet.

Målgrupperna för marknadssatsningen är i huvudsak unga vuxna och barnfamiljer men också opinionspåverkare, restauranger, grossister och offentlig sektor. Marknadssatsningen inleds med målgruppsinriktade kampanjer i sociala medier.

– Vi vill synliggöra de svenska mervärden som finns förpackade i varje enskilt ägg och den svenska äggbranschens betydelse, säger Marie Lönneskog Hogstadius, verksamhetsledare på Svenska Ägg.

– Syftet är att öka kunskapen om den rosa checken, som stämplas på äggets skal. Den står för certifierad svensk äggkvalitet och visar att äggen är svenska, kontrollerade och spårbara från höna till butik.

Den rosa checken visar att äggproduktionen uppfyller Svenska Äggs krav inom djurvälfärd, livsmedelssäkerhet, smittskydd och produktkvalitet, krav som sträcker sig längre än vad svensk lagstiftning kräver. De certifierade svenska äggen uppfyller också kriterierna för att få märkas med Från Sverige-märkningen.

”Klimatsmart och näringstätt”
– De svenska äggen kommer också att synas i redaktionell annonsering och i nationella kampanjer med utomhusreklam i butiksnära lägen. Vi vill nå kunderna nära matbutikerna och synas vid rätt tidpunkt för att stärka kopplingen mellan svenska ägg och matinköp. Att handla hem svenska ägg ska vara top of mind hos konsumenten, säger Marie Lönneskog Hogstadius.

– Ägg är ett klimatsmart livsmedel, näringstätt och rikt på protein – helt rätt i tiden. Svensk äggproduktion är också viktigt ur försörjnings- och beredskapssynpunkt.

Läs vidare

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Taylors & Jones får ny ägare

Livsmedelsgruppen Evanoff Group har sålt varumärket Taylors & Jones till charkföretaget Bergslags Delikatesser i Lindesberg AB.
MA_PRM

Vinnarna på FFCR Stockholm 2025

På FFCR Stockholm 2025 utsågs de mest banbrytande lösningarna inom livsmedel, hållbarhet och teknik.
screenshot_12

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland