Marabou Japp gör comeback

PUBLICERAD: 23 september 2024
UPPDATERAD: 23 september
Marabou Japp har fått uppdaterad smak och textur i samband med återlanseringen. Foto: Pressbild

Chokladkakan Marabou Japp gör comeback i butikshyllorna efter några års frånvaro. I samband med relanseringen uppdateras både smaken och texturen.

Chokladen Japp lanserades 1947 och kom in i Marabou-familjen via Storbritannien. 2015 kom Japp även som chokladkaka, Marabou Japp, som snabbt blev en av de mest populära smakerna. Efter att ha varit borta från hyllorna under ett antal år återlanseras nu Marabou Japp, enligt företaget tack vare en stor efterfrågan från konsumenterna.

– Så många har hört av sig och önskat Marabou Japp tillbaka. Vi vill såklart lyssna på våra konsumenter och leverera produkter som sprider glädje, och därför känns det självklart att ta tillbaka denna favorit. Vi passade samtidigt på att göra flera förbättringar som lett till ännu godare smak och textur, säger Helena Arver, Senior Brand Manager, Marabou.

Marabou Japp finns som 185 grams chokladkaka från september.

Senaste nytt

Stor minskning av tillsatt socker i svensk läsk

Sedan 2019 har svenska bryggerier minskat mängden tillsatt socker i läsk med i genomsnitt 36 procent per liter.
Sockeråtagandet_1_A

Heta och fruktiga nyheter från Cloetta

Cloetta lanserar två nyheter i begränsad upplaga samt nya tolkningar av Malacos klassiker.
cloetta

Smartare Mat i Sverige köper fabrik i Mantorp

Smartare Mat i Sverige säkrar produktionen av sitt varumärke Stacky's, genom att förvärva en fabrik i Mantorp.
matfabriken-startup2

Reumatikerförbundet lanserar Easy to Use-märkning

Reumatikerförbundet lanserar en produktmärkning för förpackningar och produkter, som testats och certifierats som Easy to use.
Easy to use pressx

Läs vidare

Heta och fruktiga nyheter från Cloetta

Cloetta lanserar två nyheter i begränsad upplaga samt nya tolkningar av Malacos klassiker.
cloetta

Ära – en ny osttyp från Skånemejerier och Allerum

Ära presenteras som en helt ny typ av hårdost med hög smakintensitet och toner av knäckig kola och umami.
Allerum_Ära-SE_prm

Ärtbaserad 2-i-1-produkt för matlagning och vispning

Sproud 2-i-1 Cooking/Whipping är en ny växtbaserad matlagnings- och vispprodukt för både söta och salta rätter.
952b2f9454e770fa_org

Skakad sallad nu på Pressbyrån

Picadeli introducerar tre varianter av den virala succén "shake salad", exklusivt framtagna för Pressbyrån.
3500x2300_shakesallader2