
Santa Maria lanserar två nya asiatiska toppingsåser i praktiska squeezeflaskor: Sesame & Soy Mayo och Sweet Chili Mayo.
Santa Marias nya toppingsåser kan användas både för att toppa asiatiska rätter och sätta en asiatisk touch på till exempel sallader, wraps, pasta, grillat och hamburgare.
Santa Maria Sesame & Soy Mayo har en mild och balanserad umamismak av soja samt en rostad hint av sesamolja. Santa Maria Sweet Chili Mayo är medelhet med inslag av röd chili och ingefära. Båda såserna kommer i squeezeflaskor på 250 ml.
– Asiatiskt är just nu världens starkaste mattrend, både internationellt och i Sverige. Men samtidigt som konsumenter vill laga asiatiskt är det inte alltid man vågar. Det kan upplevas krångligt och ingredienserna kan kännas obekanta. Med Santa Marias nya toppingsåser gör vi det enkelt för alla att hoppa på trenden och lyckas med asiatiska smaker i köket, säger Eric Wollberg, Marketing Activation Manager på Paulig.