Ridderheims lanserar sina första produkter inspirerade av svensk matkultur. En ny plockbricka och en ostcreme lanseras i samarbete med Västerbottensost.
I höstas lanserade Riderhiems det nya konceptet med färdiga plockbrickor. Nu lanseras en femte plockbricka, Mingel Deluxe, som består av mild ölkorv smaksatt med Västerbottensost, ostcreme med Västerbottensost och spröda grissini.
Samtidigt lanseras en ostcreme med Västerbottensost att avnjuta som dipp, med sked eller på en pinsa, i en pasta eller gratäng.
– Samarbetet med Norrmejerier är verkligen en ”match made in cheese heaven” och jag vågar påstå att vi nästan överträffat oss själva. Vi tror och hoppas att konsumenterna kommer att uppskatta nyheterna lika mycket som vi gör. Precis som för alla våra produkter är det smaken som är i fokus och de är redo att serveras – bara att ta fram och öppna, säger Karolina Szczepanska, marketing manager på Ridderheims.
En ytterligare nyhet är Ridderheims Sweety Drops con queso, milda, söta peruanska chilifrukter med tärningar av salladsost i en ört- och vitlöksmarinad. Produkten finns sedan tidigare i Ridderheims tapasbarer med lösviktsförsäljning och kommer nu även färdigpaketerad i flera butiker