Oumph! går in i kylen med fyra nya produkter

PUBLICERAD: 26 september 2022
UPPDATERAD: 21 februari


Oumph! lanserar fyra nya kylda produkter: Ch*cken Style Fillet samt tre olika typer av chunks: B*ef Style Chunk, Ch*cken Style Chunk och Teriyaki Style Chunk.

”Vi vill driva det gröna proteinskiftet genom att erbjuda grymt god mat i en paketering och ett varumärke som gör det attraktivt och lockande att testa växtbaserad mat. Vi vill dessutom göra det enkelt att göra skiftet. Därför lanserar vi en ny range i kylen, där vi tror att det är lättare att nå ut till alla flexitarianer. Vidare har vi tagit fram produkter med en textur och smaksättning som garanterat kommer att underlätta för alla som vill äta mer hållbart, men inte kompromissa med smakupplevelsen”, säger Henrik Åkerman, Global Brand Leader, Oumph!.

Läs vidare

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Premium snacks lanserar varumärket Gårdsnötter

Premium Snacks Nordic utökar sitt sortiment med tre festligare nötmixar under det nya varumärket Gårdsnötter.
Group 26

Nespresso och Oatly lanserar kaffekapsel för havredryck

Kaffekapseln Oatly Barista Edition Coffee är framtagen för att matchas med Oatlys havredryck iKaffe.
P_4685_KV2_NESPRSSO_STUDIO+OATLEY_2024_V4

Korvbrödsbagarn lanserar Real burger bun

Korvbrödsbagarn möter de nya burgartrenderna med Real burger bun, ett fluffigt hamburgerbröd med extra höjd.
Burgare_pack_1

Senaste nytt

Kött på restaurang måste ursprungsmärkas

Från den 1 mars måste restauranger och storhushåll kunna informera om vilket land köttet på menyn kommer ifrån.
blir-man-sjuk-av-kott-man-holding-menu-34540009

Ostrapporten 2025: Präst är svenskarnas favoritost

Ostrapporten 2025 visar att 95 procent av alla i Sverige äter ost, framför allt till frukost, och favoriten är Prästost.
Ostrapporten_2025 kopiera

Varumärket granini återlanseras på den svenska marknaden

Eckes-Granini återlanserar graninis juice- och fruktdrycker på den svenska marknaden.
Skärmavbild 2025-01-30 kl. 15.55.05

Iceland Foods återgår till plasttråg för packning av köttfärs

Vakuumpackad köttfärs spar mycket material jämfört med packning på plasttråg, men i England har flera av de stora kedjorna börjat återgå till plasttrågen. Konsumenterna uppskattade inte det vakuumpackade.
Iceland