6 av 10 svenskar oroliga för minskad matproduktion

PUBLICERAD: 6 april 2022
UPPDATERAD: 21 februari

LRF uppmanar konsumenter att titta efter Från Sverige-märket när de handlar.

En ny Novus-undersökning visar att 6 av 10 svenskar är oroliga över att den svenska matproduktionen minskar på grund av Rysslands invasion av Ukraina och att 7 av 10 anser att det är regeringens ansvar att säkra den svenska försörjningstryggheten.

Undersökningen, som gjordes på uppdrag av LRF, visar även att 8 av 10 svenskar är beredda att betala mer för att köpa svensk mat och därmed bidra till att stärka försörjningstryggheten

Det redan historiskt höga kostnadsläget för lantbruket har skenat ytterligare efter Rysslands invasion av Ukraina, vilket får till följd att allt fler bönder avvecklar eller minskar sin produktion, skriver LRF.

”Med tanke på att vi i Sverige har ett av världens absolut mest hållbara matproduktion, ett klimat som gör att vi inte behöver använda växtskyddsmedel i samma utsträckning som andra länder, jordar som håller världsklass, djurlagar som är ett föredöme i EU och är i framkant vad gäller klimatsmarta lösningar så ser vi flera anledningar till att just vi i Sverige bör öka vår matproduktion. Sverige, och världen, har inte råd med att jordbruksländer som Sverige endast har en självförsörjningsgrad på 50 procent”, säger LRF:s förbundsordförande Palle Borgström.

Han ger följande fyra konkreta råd för att öka Sveriges matproduktion:
1.Du som konsument: Titta extra noga efter Från Sverige-märket när du handlar. Se dina inköp som en investering i att stärka den svenska försörjningstryggheten.
2. Du som butikschef: Fronta svenska produkter och se dem som en del i den lokala samhällsutvecklingen.
3. Till dig som riksdagsledamot: Driv frågor och fatta beslut som stärker den svenska självförsörjningsgraden på kort och lång sikt.
4. Till kommunala beslutsfattare: Säkerställ att ni köper in svensk mat i den offentliga upphandlingen trots att kostnaderna ökar, så att både våra unga och äldre får bra och hållbart producerad mat både nu och i framtiden.

Senaste nytt

Scan Sverige rekryterar ny inköpsdirektör

Scan Sverige har rekryterat Göran Niléhn som ny inköpsdirektör. Han kommer närmast från Skånemejerier.
nehlin
Scan Sverige rekryterar ny inköpsdirektör

Skånemejerier slår kvargrekord

Under 2025 producerade Skånemejerier den högsta volymen av kvarg någonsin – en ökning med 25 procent mot året innan.
20240916_medarbetare_malmömejeri_02
Skånemejerier slår kvargrekord

Arla går över till 100 procent förnybar el i Europa

Arla täcker nu hela sin elkonsumtion i Europa med el från förnybara energikällor. Det omfattar 46 anläggningar i sju länder.
d8548bde-5f84-4b45-9881-3083a8b29585-w_960
Arla går över till 100 procent förnybar el i Europa

Sveriges bästa fullkornsmacka utsedd

"Power Roll" tog hem förstapriset, när Sveriges bästa fullkornsmacka utsågs på Fullkornets dag 14 januari.
Alla mackor
Sveriges bästa fullkornsmacka utsedd

Läs vidare

Ridderheims byter design på hela sortimentet

Under hösten har Ridderheims inläggningar och plockbrickor fått ny design. Nu övergår även Ridderheims ölkorv till den nya designen.
ridder0
Ridderheims byter design på hela sortimentet

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx
Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan
Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx
Plastpåseskatten försvinner vid nyår