Glada bonden tar upp striden om osten från Boxholm

PUBLICERAD: 30 november 2021
UPPDATERAD: 21 februari


Sedan Arla, som äger varumärket Boxholm, har stämt Glada bonden för varumärkesintrång, genstämmer nu Glada bonden Arla för vilseledande marknadsföring.  

2019 la Arla ner mejeriet i Boxholm och flyttade produktionen till Östersund. Efter protester från lokalbefolkningen och flera turer har föreningen Glada bonden tagit upp osttillverkningen i Boxholm och i september 2021 lanserades Äkta Boxholms ost. Eftersom Arla äger varumärket Boxholm stämdes Glada bonden för varumärkesintrång. Nu genstämmer Glada bonden Arla för vilseledande marknadsföring och vill att Arlas ensamrätt till namnet ska upphävas.

”Vi har hela tiden hävdat att ost som tillverkas i Boxholm ska få namnges efter det. Vi har agerat efter vad vi anser är rätt och riktigt, i fri konkurrens med schysst attityd. Nu tvingade de fram en prövning i domstol, och det välkomnar vi så att vi får reda ut det här ordentligt. Det är ju inte rimligt att ost från Östersund är den enda som får heta Boxholm”, säger Glada bondens ordförande Anders Birgersson.

Läs vidare

Biofach 2023: Eko-Portalen hittar de ekologiska produkterna

Vem gör vad när det kommer till ekologiska livsmedel i Sverige? Hur man tar reda på det visade Organic Sweden i den svenska paviljongen på Biofach 2023.
Kolbjörnx

Biofach 2023: Tekompaniet är mer än bara produkten

Tekompaniet fanns med i den svenska paviljongen på Biofach 2023. Tyskland är Europas största temarknad och att slå sig in där verkar inte helt enkelt.
Håkan

Plastpåseskatten försvinner vid nyår

Vid nyår försvinner skatten på plastpåsar som infördes år 2020 enligt SD.
plast-skatt-utvaldx

Biofach 2023: Nordic Soda Company kompletterar med gin

The Nordic Soda Company fanns på Biofach 2023 med avsikten att öka det utländska intresset för produkterna.
Nordicx

Senaste nytt

Kale Foods lanserar Juicy Marbles i Sverige

Kale Foods är distributör för Juicy Marbles växtbaserade produkteri Sverige.
IMG-4737

Axfoundation vinner Livsmedelspriset 2023

Livsmedelspriset 2023 går till Axfoundation som arbetar för ett mer hållbart samhälle.
Axfoundation_Livsmedelspriset_LivsmedelIFokus1024x768

Ny färdplan ska förena svenska livsmedelsföretag

”Det svenska handslaget för en hållbar livsmedelskedja” är en gemensam agenda för hela livsmedelsbranschen.
wwf

Arla kampanjar för fler hemsläp

Arla lanserar kampanjen ”Hemsläp” för att få fler restauranggäster att ta med sin överblivna mat hem.
Arla_Foodiebag_Webb_1